• LEKCJA KLEKSOGRAFII W KLASIE 3B

      W ramach omawiania fragmentu lektury pt.: "Akademia Pana Kleksa" Jana Brzechwy, uczniowie klasy 3b uczestniczyli w lekcji - kleksografii. Kleksa zrobili za pomocą farb, następnie użyli wyobraźni i stworzyli z niego przepięknie zaskakujące arcydzieła. Powstały: warzywa, renifer, owieczka, drzewo, kaczuszki, liście a nawet ludzkie płuca ... Wyobraźnia dzieci nie ma granic, a to najlepsze dowody ... zapraszam do obejrzenia fotorelacji.

     • AKCJA SZKOŁA PAMIĘTA

      Podobnie jak w ubiegłych latach, uczniowie należący do szkolnego koła historycznego oraz ósmoklasiści, wzięli udział w ogólnopolskiej akcji #SzkołaPamięta. Jej celem jest upamiętnienie ważnych rocznic, wydarzeń i postaci historycznych.

      W ramach akcji uczniowie złożyli kwiaty i zapalili znicze pod tablicami Antoniego z Napachania oraz Marcina Matysiaka. Odwiedzili również cmentarze w Cerekwicy, gdzie spoczywają Powstańcy Wielkopolscy. Jednym z nich był Marcin Rzepka pochodzący z Napachania.

     • Dzień Dyni w szkole

      "Pieć dyń mama miała,
      co z nich zrobić - wciąż myslała.
      Z pierwszej placki,
      z drugiej dżem,
      z trzeciej zupę chętnie zjem,
      z czwartej ciasto zrobię może,
      piątą do słoika włożę." /Ewa Bartczak- Sroka, Sandra Ciechowicz/

      My również przerobiliśmy jesienne dynie: część z nich w ciasta, które składały się na nasz jesienny kiermasz, cześć w postacie z bajek i wymyślne zabawki , część posłużyła w nauce mierzenia obwodu i wysokości. Dzień Dyni był kolejnym jesiennym i kolorowym dniem w szkole.

      Sylwia Paczkowska, Ela Skrzypczak, Hubert Chojnacki

     • Warsztaty ozdabiania dyni

      Dynia to bardzo łatwe warzywo do współpracy. Powstać z niego mogą naprawdę świetne Cudaki - mieliśmy możliwość sami się o tym przekonać w Dzień Dyni. Z okazji tego dnia braliśmy udział nie tylko w aktywnościach zorganizowanych dla nas w szkole, ale także w warsztatach ozdabiania dyni BabyBoo zorganizowanych przez naszych Rodziców:)
      A.Kwiatkowska M.Kurek

     • Projekt Dynia

      W minionym tygodniu grupa Żabki realizowała projekt edukacyjny Dynia.
      Dzieci używając różnych zmysłów poznawały naszą bohaterkę.Wiemy już z czego się składa dynia oraz poznaliśmy jej odmiany. W trakcie różnych aktywności porównywaliśmy jej wielkość, wagę, określaliśmy jej położenie względem różnych przedmiotów, przeliczaliśmy oraz nazywaliśmy poszczególne jej elementy. Podczas zajęć kulinarnych wykonaliśmy placuszki dyniowe, a projekt zakończyliśmy eksperymentem który zadziwił wszystkich.
      Wychowawcy grupy

    • MISTRZOSTWA POLSKI NAUCZYCIELI W SZACHACH
     • MISTRZOSTWA POLSKI NAUCZYCIELI W SZACHACH

      W sobotę, 28 października, w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Napachaniu mieliśmy zaszczyt gościć uczestników oficjalnych MISTRZOSTW POLSKI NAUCZYCIELI w szachach. Organizatorem turnieju był KS KORONA Zakrzewo pod honorowym patronatem Wielkopolskiego Związku Szachowego. Sędzią głównym zawodów był p.Hubert Niemier. Miło nam poinformować, że wśród zawodników znalazła się też reprezentantka naszej szkoły, p. Violetta Janas.
      Medalistami mistrzostw Polski zostali:
      w kategorii kobiet:
      Magdalena Łysiak-Półtorak z SP w Lusowie - złoty medal,
      Dorota Sikorska z SP im Astrid Lindgren w Dąbrowie - srebrny medal,
      Kozłowska Marzena z SP w Dąbrowie - brązowy medal,
      w kategorii mężczyzn:
      Rafał Kowalczyk z Dwujęzycznej SP SMART SCHOOL w Łodzi - złoty medal,
      Wojciech Kowalczuk z SP nr 2 w Świdnicy - srebrny medal
      Damian Bartkowiak z SP w Lusowie - brązowy medal
      Zwycięzcy, oprócz tytułu Mistrza

     • NIEZWYKŁY PIES-PODRÓŻNIK

      Uczniowie klas I-III znaleźli sposób na jesienną słotę. Wybrali się do kina Halszka w Szamotułach na wzruszający film pt.”O psie który jeździł koleją”. Historia chorej Zuzi, jej rodziców i owczarka Lampo – niezwykłego psa-podróżnika, wszystkich bardzo wzruszyła. Jak się okazało, tylko bliskość i przyjaźń czworonoga mogły być lekarstwem, którego dziewczynka tak bardzo potrzebowała. Ten film zapamiętamy bardzo długo.
      Wychowawczynie klas I-III

     • POZNAJEMY SŁOWENIĘ I AZERBEJDŻAN 

      W tym tygodniu mieliśmy okazję gościć niezwykłych wolontariuszy ze Stowarzyszenia Jeden Świat- Elije ze Słowenii oraz Nargiz pochodzącą z Azejberdżanu. Nasi goście przygotowali dla klas 6, 7 oraz 8 ciekawe prezentacje na temat kultury i obyczajów panujących w ich krajach. Nasi uczniowie mogli nie tylko dowiedzieć się interesujących informacji na temat innych kultur, ale również sprawdzić w praktyce swoje umiejętności językowe- ponieważ zajęcia prowadzone były w języku angielskim.

      Beata Głowacka, Sylwia Paczkowska

     • Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Z kulturą mi do twarzy”

      Świetliczaki z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego W Napachaniu w ramach tygodniowego cyklu zajęć zrealizowały zadania z modułu I - W KRAINIE MUZ.

      „W magicznym świecie dźwięków” – to wspaniała zabawa z muzyką, czego mogliśmy doświadczyć, poznając różne instrumenty, ich budowę oraz brzmienie. Zapewne występ młodszej koleżanki Blanki z klasy II, która zaprezentowała swoje umiejętności wokalne, grając na flecie poprzecznym pozostanie na długo w naszej pamięci. Gra na dzwoneczkach grupy świetliczaków do muzyki klasycznej też zakończyła się dużym powodzeniem i ogromnymi brawami. Po takich muzycznych wrażeniach bardzo chętnie przenieśliśmy się w niezwykłe miejsce, jakim jest Filharmonia. Wspólnie obejrzeliśmy film edukacyjny „W Filharmonii”, który pozwolił nam poczuć atmosferę tego miejsca.
      Dodatkowo mieliśmy okazję wysłuchać brzmienia trąbki zaprezentowanej przez zaproszonego gościa – Pan

     • PASOWANIE NA UCZNIA


      20 października odbyła się w naszej szkole niezwykle ważna uroczystość-pasowanie na ucznia. Jest to szczególny moment, który na długo pozostanie w pamięci każdego ucznia klasy pierwszej. W tym dniu dzieci zostały oficjalnie przyjęte do grona uczniów naszej szkoły. Podczas uroczystości pierwszoklasiści pokazali, że potrafią pięknie śpiewać i recytować wiersze. Wykazali się także wieloma umiejętnościami i udowodnili, że zasługują na miano ucznia naszej szkoły. Zaprezentowali wiedzę o właściwym zachowaniu się w szkole, o bezpieczeństwie w ruchu drogowym, dali się też poznać jako młodzi patrioci, kochający swoją Ojczyznę.
      Uroczystość uświetnił także występ koła muzycznego, na które licznie uczęszczają nasi pierwszoklasiści. Najważniejszą częścią, na którą wszyscy czekali, było ślubowanie oraz pasowanie wielkim ołówkiem przez Panią Dyrektor.
      Pierwszaki głośno i z przekonaniem przyrzeka

     • ŚWIĘTO EDUKACJI W NASZEJ SZKOLE

      Dzisiaj świętowaliśmy 250 rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej. Z tej okazji uczniowie, nauczyciele i rodzice wspólnie wystąpili na scenie, przedstawiając historię powstania powszechnej edukacji. Po uroczystym apelu na uczniów czekały gry i zadania w grupach, które miały na celu rozruszać ciało i umysł. Dzień zakończyliśmy słodką niespodzianką czyli degustacją ogromnego tortu ufundowanego przez Radę Rodziców, a przygotowanego przez cukiernię "U Kamilka" w Rokietnicy. Wszystkim przyświecało hasło przewodnie tego dnia:
      "Szkoła jest niczym pudełko czekoladek. Nigdy nie wiesz na co natrafisz, ale zawsze jest słodko". I tak właśnie dzisiaj było w każdym tego słowa znaczeniu.

     • Wycieczka do Instytutu Genetyki Człowieka

      W piątek klasy szóste wybrały się na wycieczkę do Instytutu Genetyki Człowieka w Poznaniu. Najpierw uczestniczyliśmy w wykładzie "W zdrowym ciele zdrowy gen", podczas którego dowiedzieliśmy się, czym są geny i DNA. Wysłuchaliśmy, jak mogą powstawać nowotwory oraz, co możemy zrobić, by niwelować możliwość ich wystąpienia, a także o metodach ich zwalczania. Następnie zwiedziliśmy Instytut, gdzie mogliśmy zobaczyć, jak wygląda praca Naukowców. Na koniec wykonaliśmy doświadczenie, gdzie z nabłonka jamy ustnej wyizolowaliśmy nasz łańcuch DNA. Pełni wrażeń i nowej wiedzy wróciliśmy do szkoły, by podzielić się nimi z kolegami.

     • PROGRAM PROFILAKTYCZNY "GODZINA DLA MŁODYCH GŁÓW"

      10 października 2023 roku w Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego rusza pilotażowy program profilaktyczny „Godzina dla MŁODYCH GŁÓW” Fundacji UNAWEZA, który jest odpowiedzią na rosnący kryzys psychiczny wśród młodych osób i zapotrzebowanie osób uczniowskich, rodziców oraz nauczycieli i nauczycielek na otwartą rozmowę o zdrowiu psychicznym.
      Nasza szkoła z dniem dzisiejszym rozpoczyna realizację programu.
      Jest to cykl lekcji, które będą się odbywały raz w miesiącu od października do końca roku szkolnego 2023/24.
      Cele programu:
      – przygotowanie dzieci i młodzieży do rozmowy o umiejętności rozpoznania czterech podstawowych emocji i określenia własnych potrzeb;
      – budowanie samoświadomości i dobrostanu wśród osób uczniowskich;
      – normalizacja tematu sięgania po specjalistyczną pomoc (każde dziecko otrzyma informację, gdzie i w jaki sposób może szukać pomocy);
      – zaopatrzenie dzieci i młodzieży oraz

     • Wycieczka klas pierwszych

      W zeszły piątek uczniowie klas pierwszych wybrali się na pierwszą szkolną wycieczkę do Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej, które znajduje się w Mniszkach. Na miejscu zwiedziliśmy zabytkowe budynki folwarczne. Trasa zwiedzania połączona była z zajęciami edukacyjnymi, podczas których dowiedzieliśmy się czym zajmował się m.in. kowal, bednarz, szewc, pszczelarz i praczka. Ponadto zobaczyliśmy też dawną szkołę, skład kolonialny oraz nieużywane już dzisiaj sprzęty gospodarstwa domowego. Pierwszaki mogły wcielić się w rolę dawnych rzemieślników i pracowników. Dużą atrakcją okazał się także udział w warsztatach stolarskich, podczas których każdy wykonał drewniany taborecik- ryczkę. To był bardzo udany wyjazd- pełni wrażeń, humoru i nowych doświadczeń wróciliśmy do szkoły. Z niecierpliwością czekamy już na kolejną wycieczkę.

     • "Jedz owoce i jarzyny - w nich witaminy"

      Jesień to czas zbiorów w sadzie i ogrodzie. W pierwszym tygodniu października nasze przedszkolaki poznawały owoce i warzywa oraz uczyły się zasad zdrowego odżywiania. W każdej grupie odbyły się również zajęcia kulinarne: Krasnoludki przygotowały sałatkę owocową, Leśne Duszki- sok jabłkowo- marchewkowy, Żabki wykonały sałatkę i surówkę z marchewki, a Tropiciele- owocowe szaszłyki. Dzieci samodzielnie kroiły, tarły i wyciskały przyniesione przez siebie owoce, a na koniec z radością degustowały owocowo-warzywne smakołyki.

     • NOC BOBLIOTEK "ABSURD NIE CZYTAĆ"

      Za nami kolejna Noc Bibliotek. Jak zawsze bylo interesujaco, ciekawie i poetycko. W tym roku obchodziliśmy 100 rocznice urodzin Wisławy Szymborskiej , dlatego też towarzyszyla nam poezja tej właśnie poetki. Humor Szymborskiej nierzadko jest pełen absurdu. A wiemy przecież, że „Absurd nie czytać” to haslo tegorocznej Nocy Bibliotek. Wiersz, ktory towarzyszyl nam tego dnia to: "Nieczytanie"

     • WYCIECZKA KLAS PIĄTYCH DO POZNANIA

      Uff... co za intensywny dzień! Piątoklasiści najpierw obejrzeli przeuroczy i pouczający film "O psie, który jeździł koleją". Nastepnie odwiedzili Muzeum Archeologiczne w Poznaniu, w którym przenieśli się w czasoprzestrzeni do Starożytnego Egiptu, gdzie m.in. poznali tajniki mumifikacji zwłok oraz urządzili pokaz egipskiej mody.
      A na zakończenie zasmakowali najlepszych poznańskich lodów w "Kolorowej".