• TYDZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

      27.11.2023

      W minionym tygodniu obchodziliśmy tydzień życzliwości i pozdrowień.

      Święto to przypada na 21.11., ale my postanowiliśmy cieszyć się nim przez cały tydzień. Naszym celem było pokazanie całej społeczności szkoły, jak ważna jest życzliwość i jak w prosty sposób możemy ją okazywać.

      Z tej okazji w całej szkole porozwieszane były kartki-zrywki, z zadaniami , które uczniowie mieli wykonywać i ,,podawać dalej”. Na korytarzach szkoły czekały puste arkusze papieru , na których pod hasłem ,,Zatrzymaj się kolego, napisz coś miłego”, każdy mógł się wypowiedzieć. Dzieciaki bardzo chętnie spędzały przy nich przerwy, przelewając swoje myśli na papier. Z kolei na wejściu do budynku szkoły stała skrzynka życzliwości, do której każdy mógł wrzucić liścik , które załoga wolontariuszy dostarczyła odbiorcom. Dobrym słowem dzieliliśmy się także na ,,giełdzie życzliwości”.

      Również wychowawcy klas zaangażowali się w obchody tego pięknego święta i na lekcjach wybrani zostali uczniowie, których koledzy i koleżanki wskazali, jako najżyczliwszych w klasie. Ponadto dzieci tworzyły drzewo, którego gałęzie wypełnione były pomysłami jak okazywać życzliwość. Miały one być inspiracją do podjęcia takich działań, wobec wylosowanej wcześniej osoby z klasy, której w tajemnicy przez cały tydzień okazywano ciepłe uczucia.

      Na zakończenie tego pięknego, radosnego świętowania odbył się koncert przygotowany przez kółko muzyczne pod przewodnictwem niezastąpionej pani Alicji Gałęzewskiej. W repertuarze były piosenki mówiące o tolerancji, miłości, przyjaźni, które zaśpiewane razem stworzyły atmosferę dobrej wspólnoty.

      Zwieńczeniem wydarzenia było rozdanie dyplomów i słodkich upominków dla wcześniej wybranych w klasach najżyczliwszych uczniów.

      Mamy ogromną nadzieję, iż udało nam się przypomnieć wszystkim, że życzliwość to często dobre słowo, mały gest , które mogą pomóc drugiemu człowiekowi, które nic nie kosztują, a zmieniają świat, czyniąc go lepszym.

      Alicja Gałęzewska, Natalia Gendera-Gryciuk

     • SPOTKANIE Z POLICJĄ

      27.11.2023

      Na ostatniej lekcji wychowawczej klasy 5b gościł sierż. Krzysztof Bogajczyk z Komisariatu Policji w Tarnowie Podgórnym.

      W czasie profilaktycznego spotkania poruszono kwestie dotyczace m. in. przemocy i jej rodzajów, konsekwencji łamania prawa czy policyjnej ścieżki kształcenia. Szczególnym zainteresowaniem cieszyło się wyposażenie policjanta, np. kajdanki.

      Pan Krzysztof przekazał również ulotki o przeciwdziałaniu przemocy, w które można się zaopatrzyć przy szkolnej portierni. 

      Spotkania z kolejnymi klasami już wkrótce. Dziękujemy za odwiedziny!

      Maciej Waliszewski

     • Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

      27.11.2023

      W dniu 20 listopada  w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Jest to cykliczne wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. Dnia 20 listopada z okazji uchwalenia Konwencji praw dziecka w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy, których celem jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane. Uczniowie klas 1-3 w szczególny sposób zaakcentowali ten ważny dzień, odbył się szereg zajęć i działań związanych z tematyką praw dziecka.

      Wychowawcy klas 1-3

     • DZIEŃ KREDKI W ŚWIETLICY

      27.11.2023

      22 listopada to Dzień Kredki. Naukowcy twierdzą, że kredki są znane ludzkości już od około 10 tys.lat. Święto to w szczególny sposób jest związane z dziećmi. Dzięki kredkom dzieci mogą wyrazić swoje uczucie, myśli oraz przelać na papier fantastyczne pomysły. A tak obchodziły Świetliczaki  ten dzień w naszej szkole. 
      Nauczyciele świetlicy.

     • TABLICZKA MNOŻENIA 

      27.11.2023

      Społeczność Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Napachaniu włączyła się w akcję z okazji Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Inicjatywa skierowana jest nie tylko dla dzieci i młodzieży,  ale i dorosłych. Jak głosi główne motto "Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę Mnożenia znają". W naszej szkole młodsi uczniowie wcielili się w rolę egzaminatorów, którzy nadzorowali poprawności całej akcji. Nauczyciele, Pracownicy i Rodzice mogli być wzorem dla młodszych pokoleń, pokazując, że odświeżanie i utrwalanie tabliczki mnożenia nikomu nie zaszkodzi. Młodsi z kolei mogli nadrobić zaległości matematyczne. 

      Jeśli chcesz sam się sprawdzić zachęcam do ćwiczeń korzystając ze strony:
       https://www.wmtday.org/pl/app/exam

      Karolina Gładysiak

     • Mój pokój marzeń

      27.11.2023

      Klasy 6a i 6b na lekcjach techniki wzięły udział w projekcie edukacyjnym: 
      Mój pokój marzeń.
      6a wykonała projekty w formie rysunku lub wyklejanki (płaskie), zaś 6b wykonała projekty przestrzenne w pudłach. Wykorzystując metodę recyklingu uczniowie stworzyli piękne projekty swoich pokoi marzeń.
      Wystawa została wyeksponowana na szkolnym korytarzu.

      H. Pytel

     • Co to jest niepodległość? 

      27.11.2023

      11 listopada to dzień odzyskania przez Polskę niepodległości. W celu przybliżenia  uczniom klas 1-3, tego dość trudnego tematu, odwiedziliśmy leżące w sąsiedniej gminie Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie. W muzeum opowiedziano  nam o zaborach naszego kraju, który na 123 lata zniknął z mapy Europy. Dowiedzieliśmy się o restrykcjach stosowanych wobec Polaków w tamtych czasach i o trudach pielęgnowania tego, co polskie. Uświadomiliśmy sobie, jak powstańcy walczyli o naszą wolność.
      W czasie pobytu w muzeum odbyły się również warsztaty zorganizowanie przez wychowawczynie,  podczas których dzieci wykonały  plakaty.  Po wizycie w muzeum udaliśmy się na pobliski cmentarz parafialny, gdzie spoczywa generał Józef Dowbor-Muśnicki. Zapaliliśmy znicze na grobie dowódcy i organizatora powstania, które przekształciło się w regularną walkę wojska polskiego z armią pruską na terenach ziem wielkopolskich. To była interesująca lekcja historii.

      Sylwia Kiejnich

     • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia 2023

      17.11.2023

      W dniu 17.11.202 po raz XIII odbywa się Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Ta inicjatywa skierowana jest nie tylko dla dzieci i młodzieży, ale i dorosłych.

      Jak głosi główne motto "Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę Mnożenia znają". W naszej szkole po raz kolejny młodsi uczniowie wcielą się w rolę egzaminatorów, którzy będą nadzorowali poprawność całej akcji. Nauczyciele, Pracownicy i Rodzice będą mogli być wzorem dla młodszych pokoleń, pokazując, że odświeżanie i utrwalanie tabliczki mnożenia nikomu nie zaszkodzi. Młodsi z kolei będą mogli nadrobić zaległości matematyczne po wakacjach.Jak pokazuje doświadczenie poprzednich edycji, taka zamiana ról jest często bardziej stresująca dla… dorosłych. Dzieci natomiast są niezwykle zmotywowane pełnieniem ważnej funkcji egzaminatora. Wszystko odbywa się pod opieką osoby dorosłej, która czuwa nad poprawnością przeprowadzanych egzaminów.


      Organizatorem Głównym jest Wydawnictwo Karty Grabowskiego z Poznania. Wydawnictwo promuje zabawową formę nauczania-uczenia się matematyki. Przez wiele lat pod jego patronatem organizowane były Mistrzostwa Polski w Tabliczce Mnożenia. Od 2011 roku przeprowadzany jest Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia.

      Jeśli chcesz sam się sprawdzić zachęcam do ćwiczeń korzystając ze
      strony:
      https://www.wmtday.org/pl/app/exam.


      Zachęcam do sprawdzenia samego siebie, w najbliższy poniedziałek 20.11.2023 w holu szkoły.
       

      Karolina Gładysiak

     • Spotkanie z absolwentami naszej szkoły

      16.11.2023

      15 listopada odbyło się coroczne spotkanie z absolwentami Szkoły Podstawowej w Napachaniu. Odwiedziło nas wielu uczniów, którzy w ubiegłym roku ukończyli edukację w naszej placówce; przybyło również wielu słuchaczy, spośród tych, którzy uczą się w klasie siódmej i ósmej. 

      Spotkania te są wyjątkowe bo oto stają przed nami ci, których marzenia się spełniły! Oni najlepiej wiedzą jak zmierzyć się z wyborem szkoły średniej, przygotować do egzaminu, mierzyć siły na zamiary. Teraz opowiadali: za co cenią swoje nowe szkoły, co nie przypadło im do gustu, czego się uczą, o której godzinie kończą zajęcia – słowem - jak nowa rzeczywistość wpływa na ich codzienność i jakie rady mają dla tych, którzy wkrótce ukończą podstawówkę.

      Ci, którzy zabierali głos i przygotowali swoje wystąpienie, uwiecznieni zostali na zdjęciach, natomiast lista szkół, w których uczą się nasi absolwenci jest naprawdę imponująca:

      • Liceum Ogólnokształcące Mistrzostwa Sportowego im. Poznańskich Olimpijczyków,
      • Zespół Szkół Przyrodniczych, Poznań – Golęcin,
      • III Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kantego,
      • Zespół Szkół Łączności im. Mikołaja Kopernika,
      • Liceum Ogólnokształcące Św. Marii Magdaleny,
      • IV Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej,
      • XII liceum Ogólnokształcące im Marii Skłodowskiej-Curie,
      • Technikum Poligraficzno-Administracyjne w Poznaniu,
      • Zespół Szkół Budowlanych im. Rogera Sławskiego w Poznaniu
      • Publiczne Liceum Ogólnokształcące im. Romka Strzałkowskiego Suchym Lesie,
      • Zespół Szkół Technicznych w Tarnowie Podgórnym,
      • Technikum Elektryczne im. Henryka Zygalskiego w Poznaniu

       

      Cieszymy się, że mogliśmy Was zobaczyć!

      Jesteśmy dumni z Waszych osiągnięć!

      Życzymy Wam dalszych sukcesów!

      PS Pamiętajcie, drzwi naszej szkoły są dla Was zawsze otwarte.


      Karolina Nyczke i Monika Bachorz

     • ZWARIOWANY PARASOL

      16.11.2023

      Jesień i padające deszcze były inspiracją do organizacji konkursu „Zwariowany Parasol”. Ilość wykonanych parasoli, pomysłowość i kretywność zrobiła na wszystkich olbrzymie wrażenie. Każdy wyjątkowy i wykonany z zaangażowaniem  oraz sercem każdego z uczestników. Bardzo dziękujemy każdemu z osobna za tak liczne zainteresowanie.
      W wyniku   głosowania zwycięzcami zostali:
      1 miejsce -  Maja z kl. 2a
      2 miejsce -  Filip z kl. 1a
      3 miejsce  - Martyna z kl. 2b
      Wyróżnienia otrzymali:
      - Borys z kl. 1a
      - Pola z kl. 3b
      - Hania z klasy 3a
      Rozstrzygnięcie konkursu poprzedziło piękne, pełne kolorów przedstawienie pt. "Na straganie", które przygotowali dla wszystkich uczniów klas 1-3 oraz przybyłych gości uczniowie klasy 2a.
      Jeszcze raz wszystkim GRATULUJEMY!

      Organizatorzy: Karolina Władysiak, Sylwia Kiejnich

     • DZIEŃ JEŻA

      16.11.2023

      W miniony piątek przedszkolaki obchodziły dzień jeża. Dowiedziały się co to za pożyteczne zwierzę i dlaczego warto o nie dbać. Jeże są pod ścisłą ochroną, dlatego że jest ich coraz mniej. Przedszkolaki wiedzą już także, że te stworzonka wcale nie uwielbiają jabłek, ani nie należy ich poić mlekiem. Dzieci w poszczególnych grupach wykonały jeżowe prace plastyczne z okazji tego dnia. 
      Wychowawcy grup Żabek i Leśnych Duszków

     • BASEN W RAMACH LEKCJI W-F

      16.11.2023

      Już 2 m-ce nauki pływania za naszymi uczniami z klas 3. Był to bardzo intensywny czas, który pokazał, że warto uczyć się pływać i że jest to jeden z przyjemniejszych sportów szczególnie dla dzieci. Oprócz doskonalenia umiejętności pływackich, uczniowie uczą się samodzielności i odpowiedzialności w sposób praktyczny. Oto krótka fotorelacja ...

      Panie: Ela, Karolina i Martyna

     • APEL Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI 

      16.11.2023

      Dziś w naszym przedszkolu obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości. Z tej okazji wszystkie grupy zebrały się, aby uroczyście świętować ten wyjątkowy dla nas – Polaków dzień. Grupa Tropicieli przygotowała występ dla swoich młodszych kolegów i koleżanek. Dzieci recytowały wiersze oraz śpiewały piosenki patriotyczne, opowiadające o historii Polski. Dumnie odśpiewały też hymn Polski „Mazurek Dąbrowskiego”. 
      Występ przedszkolaków, ich przygotowanie, zaangażowanie, postawa patriotyczna i artystyczny talent nagrodzony został gromkimi brawami. 

      Wychowawcy grupy

     • Światowy Dzień Postaci z Bajek

      07.11.2023

      Najmłodsi  czytelnicy biblioteki szkolnej w Napachaniu 
       

      "Szanuj ksiażkę z biblioteki
      czy lato, czy zima.
      Trzy tygodnie każdą książkę 
      w domu możesz trzymać."

      Roztańczeni, rozbawieni i bardzo kolorowi weszliśmy do grona czytelników. Obiecujemy dbać o książki i chętnie czytać wypożyczone pozycje.
      Cieszymy się, że mogliśmy brać udział w tej uroczystości. 

      Uczniowie klasy Ia i Ib

     • Dzień Postaci z Bajek w przedszkolu

      07.11.2023

      W  przedszkolu odchodziliśmy Dzień Postaci z Bajek.
      Przedszkolaki przebrały się w swoich ulubionych bohaterów z bajek i kreskówek. Było wesoło i radośnie. Wspólnym zabawom nie było końca. Zwieńczeniem dnia były bajki wspominane i pokazane przez wychowawców, które również cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród najmłodszych i tych trochę starszych.

      Wychowawcy grup

     • ZABAWY OZOBOTAMI

      07.11.2023

      Świetliczaki z naszej szkoły również w tym roku bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach z wykorzystaniem ozobotów.  Dzięki swojej wyobraźni potrafią zaprogramować trasę przejazdu, zmianę prędkości, wykonywanie obrotów, czy innych poleceń dla ozobota.  Poprzez wspólną zabawę aktywnie uczą się podstaw programowania rozwijając przy tym kreatywność i logiczne myślenie. Z każdym kolejnym zajęciem przekonują się, że programowanie to świetna zabawa, która poza nauką może dostarczać tyle emocji i wrażeń.

      Bogdana Krajewska

     • BEZPIECZNY PIERWSZOKLASISTA

      07.11.2023


      31 października w naszej szkole miała miejsce uroczystość, związana z akcją „Bezpieczny pierwszoklasista”. To już 22 edycja projektu prowadzonego przez Starostwo Powiatowe we współpracy z Komendą Miejską Policji i Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu. Przekazywanie kamizelek, w obecności gości oraz delegacji ze Szkoły Podstawowej w Cerekwicy i Szkoły Podstawowej w Rokietnicy, stało się również idealnym momentem do przypomnienia najmłodszym m.in. zasad poruszania się na drodze.


      Termin przekazania kamizelek też nie jest przypadkowy – jesień to pora roku, kiedy szybko zapada zmrok i odblaskowe kamizelki są potrzebne najbardziej. Nasi pierwszoklasiści, jak przystało na świeżo pasowanych uczniów,  znali odpowiedzi na wszystkie pytania. Wyrecytowali i wyśpiewali też zasady, dotyczące bezpieczeństwa na drodze.


      Spotkanie w Napachaniu było świetną lekcją przypominającą podstawowe zasady bezpieczeństwa na drodze, z której uczniowie wyszli nie tylko z prezentami w postaci nowych kamizelek, ale również dawką solidnej wiedzy.

     • "Strach ma WIELKIE oczy"

      06.11.2023

      W ramach projektu, Świetliczaki na tropie przysłów, uczniowie wysłuchali opowiadania Magdaleny Młodnickiej. Z jego treści dowiedzieli się co to są strachy i lęki oraz jak sobie z nimi radzić. Wykonali także ,,straszną,, pracę plastyczną z wykorzystaniem różnorodnych materiałów. Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji. 
      Nauczyciele świetlicy