• PROMOCJA ZDROWIA Z WSSE W POZNANIU 

            21.04.2024

            Grupy Żabki oraz Tropiciele miały wczoraj okazję uczestniczyć w zajęciach poprowadzonych przez przedstawicieli Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - epidemiologicznej w Poznaniu. Zajęcia dotyczyły higieny jamy ustnej oraz tego jak dbać o zęby, żeby służyły nam przez długie lata w zdrowiu. Została omówiona budowa zęba, jak i budowa jamy ustnej. Dzieci dowiedziały się, że warto jeść chrupiące rzeczy, a unikać słodyczy. Utrwaliły sobie także zasady prawidłowego mycia zębów. 
            Bardzo dziękujemy za wizytę i przekazanie wielu cennych informacji! 

            Wychowawcy Żabek oraz Tropicieli

          • Zajęcia z sensoplastyki w klasie 1a

            21.04.2024

            Uczniów klasy 1a odwiedziła mama Nicoli - pani Joanna Kilijańska. Pani Joanna pracuje na co dzień w żłobku i postanowiła przeprowadzić dla nas zajęcia z sensoplastyki. Sensoplastyka to mnogość faktur i tekstur, która niezwykle pozytywnie wpływa na rozwój dziecka i jego kreatywności oraz twórcze myślenie. Uczniowie klasy 1a mogli dziś w dowolny sposób  bawić się składnikami spożywczymi w celu stymulowania receptorów zmysłów. W ruch poszło aż 12 kg mąki, 7 kg kaszki mannej, 6 kg ryżu,1 kg płatków kukurydzianych oraz mnóstwo wody! Każdy zrobił własną masę o unikatowym zapachu. To była niesamowita i niezapomniana zabawa. Brudne dziecko to szczęśliwe dziecko- nasza dzisiejsza zabawa jest na to najlepszym dowodem :).

          • Wycieczka do Schroniska

            21.04.2024

            Pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Aby przypomnieć sobie jak o niego dbać, jak bezpiecznie zachować się w obecności obcych i agresywnych psów klasy 1b i 3b wybrały się na wycieczkę do schroniska w Skałowie. Uczniowie wzięli udział w zajęciach edukacyjnych "Ja i pies", zwiedzili wybrane pomieszczenia schroniska oraz odwiedzili pobliski cmentarz zwierząt. 
            To była bardzo wartościowa wycieczka.

          • ZIEMIA- NASZA PLANETA

            21.04.2024


            ,,Jaką powierzchnię Ziemi zajmuje woda?,,
            ,, Ile mamy wody słodkiej, a ile słonej?,, 
            ,,Ile wody jest w naszym ciele?,,
            ,,Jak możemy oszczędzać wodę?
            Na te i wiele innych pytań Świetliczaki znalazły odpowiedź w filmie edukacyjnym ,,Woda wokół nas,,.
            Po niezłej dawce wiedzy przystąpiliśmy do eksperymentowania z wodą. Zapraszamy do fotorelacji poniżej.

          • Świetliczaki na tropie …. przysłów „Bez ciekawości nie ma mądrości”

            15.04.2024

            Magiczna lekcja fizyki
            Świetliczaki z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Napachaniu poznały kolejne przysłowie „Bez ciekawości nie ma mądrości”.  Uczestniczyły w lekcji fizyki, gdzie z pomocą nauczyciela – Pani Olimpii i uczniów klasy 7 mogli wykonać proste doświadczenia fizyczne z wykorzystaniem suchego lodu. Dzieci dowiedziały się czym jest suchy lód, jaką ma temperaturę, jak reaguje z innymi substancjami oraz co oznacza zjawisko sublimacji.  Te niezwykle efektowne  eksperymenty cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród dzieci, było magicznie zwłaszcza wtedy, gdy uniosła się czarodziejska „mgła”. Emocjom nie było końca.
            Dziękujemy Pani Olimpii Dębickiej za niezwykle interesującą lekcję fizyki.

            Nauczyciele świetlicy

          • Warsztaty florystyczne

            08.04.2024

            Pod koniec marca uczniowie klas drugich uczestniczyli w warsztatach florystycznych w „Zaczarowanym Lesie” w Kobylnikach. Przygotowanie wiosenno-świątecznych kompozycji sprawiło wszystkim wiele radości,  ale również satysfakcji. Z bukszpanu, żonkili, goździków i bazi wykonaliśmy wspaniałe kompozycje, które zagościły na naszych świątecznych stołach. 
            Na zakończenie  oddaliśmy się  szaleństwom w sali zabaw na zakręconych zjeżdżalniach w labiryntach, tunelach tuż przy podłodze i niemal pod sufitem. To była dopiero zabawa! 

            Wychowawczynie klas drugich

          • Szkolny Dzień Talentów

            08.04.2024

            Ponad 30 występów, ponad 50 uczestników, ponad 2h doskonałej rozrywki! - to liczby określające Szkolny Dzień Talentów, który 27 marca odbył się w naszej szkole.

            Spośród wielu świetnych występów jury (w składzie: p. Ewa Welman, p. Bogdana Krajewska, p. Agnieszka Ratajczak i Matylda Żuchowska), przy współudziale publiczności, wybrało 8 zasługujących na wyróżnienie i nagrodę główną - Złote Jajo.

            Wyróżnienia otrzymały (kolejność losowa):
            - Paulina Żbikowska i Apolonia Leszczyńska, kl. 1a - pokaz akrobatyczny,
            - Agata Zydorczak, kl. 5b - taniec,
            - Anastazja Demenko, kl. 8a - taniec,
            - Zuzanna Rutkowska, kl. 3b - gra na flecie,
            - Maja Olesiak, kl. 2a - śpiew,
            - Maja Hoffman, kl. 6b - śpiew,
            - Lilianna Mosiniak, 2a - pokaz hula-hop,
            - Laura Wasilewska, Kornelia Drożdżyńska, Melania Pilch, Klara Drożan, Helena Qaraqish, kl. 4a/4b - pokaz hobby horse.

            Wszystkim wyróżnionym jeszcze raz serdecznie gratulujemy i już nie możemy się doczekać przyszłorocznej edycji!

            Monika Bachorz
            Weronika Jaroszewska
            Elżbieta Skrzypczak
            Maciej Waliszewski

          • EKODRUŻYNA I EKSPERYMENTY

            26.03.2024


            Na ostatnich zajęciach EKODRUŻYNA z koła przyrodniczego zaspkoiła swoją ciekawość świata biorąc udział w eksperymentach.  Zbadaliśmy, o co chodzi z tymi drożdżami. Dowiedzieliśmy się, jak stworzyć w szklance kolorowe warstwy wlewając do niej różne płynne substancje lub wyprodukować kryształy na nitce. Sprawdziliśmy, co w kontakcie z wodą się rozpuszcza, a co nie i jak zachowa się balon w zamrażarce.  Było dużo zabawy, śmiechu, ciekawych zapachów i niespodziewanych efektów.  

            Sylwia Kiejnich

        • ŚWIĘTO SZACHÓW W NAPACHANIU
          • ŚWIĘTO SZACHÓW W NAPACHANIU

            26.03.2024

            Dla wszystkich uczniów koniec marca jest okresem początku wiosny, a dla społeczności szkolnej w Napachaniu dodatkowo jest okazją do celebrowania królewskiej gry – szachów. Właśnie dzisiaj 22 marca odbył się już po raz trzeci Powiatowy Turniej Szachowy Dwie Wieże. Turniej swoją obecnością uświetnili znamienici goście: Pan Arkadiusz Klapiński- wice wójt Gminy Rokietnica, Wizytator KO w Poznaniu- Pani Bożena Chwaliszewska, dyrektor GJO- Pani Beata Fudala, przewodnicząca Rady Gminy- Pani Izabela Dziamska, dyrektor Gminnej Biblioteki- Pani Teresa Wieczorek, wice dyrektor SP w Rokietnicy- Pani Lidia Kurzawa- Pabin, radna powiatu poznańskiego- Pani Jolanta Pankowska, Pani sołtys Beata Nowak, przewodniczący Rady Rodziców- Pan Przemysław Nyka.

            Sędzią głównym zawodów była pani Dorota Sikorska- międzynarodowa sędzia FIDE, która wraz z nauczycielami z naszej szkoły skrupulatnie i rzetelnie przeprowadziła cały turniej. Rozgrywka szachowa była zaplanowana na siedem rund systemem szwajcarskim, tempem 10 minut + 4 sekundy za każdy wykonany ruch. Do turnieju zgłosiło się 46 uczestników z 13 szkół z powiatu poznańskiego, w tym pięciu zawodników z rankingiem ELO (międzynarodowy ranking FIDE).  Dwudziestu miało co najmniej V kategorię szachową.

            Po uroczystych  i pokrzepiających przemowach naszych   czcigodnych gości młodzi szachiści i szachistki przystąpili do rywalizacji.

            Po grze wielu zawodników widoczny był progres w stosunku do poprzedniego roku. W następnym roku mamy nadzieję, że znów się zobaczymy przy szachownicy i będziemy świadkami niesamowitych szachowych bitew.

            Na koniec składamy ogromne podziękowania dla sponsorów oraz rodziców, nauczycieli oraz uczniów i wszystkich, którzy przyczynili się do tego, że nasz turniej wpisał się już w stały kalendarz imprez szachowych na naszym poznańskim terenie.

             

            Poniżej link do turnieju gdzie można sprawdzić wszystkie wyniki i zestawienia.

            https://www.chessmanager.com/pl/tournaments/6251566586134528

            Do zobaczenia przy szachownicy

            Organizatorzy

          • Ola i Nataniel na Speedcubingu w VIII LO w Poznaniu

            26.03.2024

            W czwartek 21 marca w VIII Liceum Ogólnokształcącym odbył się konkurs układania kostki Rubika „8LOxStrefaKostek Speedcubing”. Był to konkurs przeznaczony dla uczniów ze szkół podstawowych powiatu poznańskiego i miasta Poznania. Ostatecznie na starcie rywalizacji pojawiło się 60 pasjonatów sześciennej kostki. Wśród nich znalazła się dwójka naszych reprezentantów: Aleksandra Sekieta oraz Nataniel Stawski. Konkurs złożony był z trzech etapów. Pierwszy etap miał wyłonić pierwszą trzydziestkę. Aby się tam zakwalifikować trzeba było ułożyć dwukrotnie kostkę w czasie nieprzekraczającym łącznie 1 minutę.

            Ola na tym etapie ułożyła kostkę 1 podejściu – w 27 sekund w 2  podejściu 24 sekundy co dało jej po pierwszym etapie 8 lokatę. Nataniel Stawski po pierwszym etapie ułożył kostkę w 45 sekund a za drugim razem w ponad minutę co spowodowało, że uplasował się ostatecznie na 44 miejscu. Ola w drugim etapie ułożyła kostkę w pierwszym podejściu w 25 sekund, natomiast drugie ułożenie (50 sekund) przez niewielką pomyłkę wykluczyło ją z finału i ostatecznie zajęła 18 lokatę. Pierwsza trójka speedcuberów układała kostkę w czasie od 12 do 16 sekund. Ola i Nataniel byli bardzo zadowoleni z występu więc czas na trening szlifowanie nowych algorytów na przyszły rok. 
             

            Robert Górny

          • DRZWI OTWARTE W ZSP W NAPACHANIU

            10.03.2024

            W sobotę 9 marca od godz.10.00 do 12.00 odbyły się w naszym zespole drzwi otwarte gdzie odwiedzili nas pierwszoklasiści i przedszkolacy. Wspólnie zwiedzaliśmy naszą placówkę, opowiadaliśmy o naszej szkole/przedszkolu, odpowiadaliśmy na wszystkie pytania. Pokazaliśmy jak nasze ZSP jest przyjazne dzieciom.
            To był wesoły dzień.

          • "NIEZWYKŁE KOBIETY - NIEZWYKŁE ZAWODY" - dzień 5

            09.03.2024

            To już ostatnie spotkanie w naszej świetlicy w ramach cyklu zajęć przybliżających uczniom ciekawe zawody. W tym wyjątkowym dniu, jakim jest Dzień Kobiet gościliśmy Panią Patrycję Kilijańską ( mamę Laury)  -  instruktorkę Zumby. Był taniec, zabawa i uśmiech. Ćwiczyliśmy proste układy w rytmie ulubionych piosenek  z „Akademii Pana Kleksa”.  A na koniec wszyscy razem na boisku szkolnym zatańczyliśmy wspólny taniec, do którego zaprosiliśmy Panie, zarówno te duże, jak i te małe. To były bardzo inspirujące warsztaty, które dostarczyły nam wszystkim wiele radości. 
            Bardzo dziękujemy Pani Patrycji za ogromne zaangażowanie, a tym samym miło spędzony czas. 

            Nauczyciele świetlicy

          • "NIEZWYKŁE KOBIETY - NIEZWYKŁE ZAWODY" - dzień 4

            09.03.2024

            Kolejny dzień, kolejna niezwykła kobieta z niezwykłym zawodem. Dzisiaj w ramach realizowanego projektu świetliczaki gościły mamę Miłosza, Panią Paulinę Martyn - Czołnik, która przedstawiła nam, na czym polega zawód lektora.
            Uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób pracuje nauczyciel języka polskiego jako języka obcego, jakie są europejskie rodziny języków, co sprawia największy  problem innym narodowościom podczas nauki j.polskiego.

            Dziękujemy naszemu gościowi za bardzo ciekawe zajęcia. A już jutro ostatnie spotkanie w rytmie ZUMBY. 

            Nauczyciele świetlicy

          • WIOSENNE POEZJOWANIE

            09.03.2024

            Dnia 5.03 odbył się szkolny etap konkursu Wiosenne Poezjowanie dla klas 1-3. 
            Do konkursu zgłosiło się 18 recytatorów, którzy zaprezentowali wybrane przez siebie wiersze. Po długich naradach, komisja wybrała następujących uczniów, którzy będą reprezentować naszą szkołę podczas gminnego etapu konkursu:
            Borys z  kl. 1 a, Wojtek z kl. 1 b, Bianka z kl. 2a oraz Hania z kl. 3 a. Wyróżnieniem został także nagrodzony Kacper z kl. 2 b 
            Wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni gromkimi brawami i słodyczami.

            Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów w Gminnym Konkursie Recytatorskim!

            Martyna Sawicka

          • "NIEZWYKŁE KOBIETY - NIEZWYKŁE ZAWODY" - dzień 3

            09.03.2024

            To już kolejny dzień zajęć świetlicowych w ramach których uczniowie poznają różne zawody. Dzisiaj gościliśmy panią psycholog Julitę Krajewską (mamę Mai), która pomogła nam znaleźć odpowiedź na pytanie: jak radzić sobie z nieprzyjemnymi emocjami i uczuciami? Obejrzeliśmy prezentację na temat: Na czym polega praca psychologa. Pracowaliśmy w grupach i wspólnie rozwiązywaliśmy konkretne zadania dotyczące emocji. Na pewno zapamiętamy, że każdy ma prawo do przeżywania i wyrażania własnych emocji, ale w sposób, który nie rani drugiej osoby. Dziękujemy Pani Julicie za ciekawe zajęcia warsztatowe, a uczniom za ogromne zaangażowanie.

            Nauczyciele świetlicy

          • "NIEZWYKŁE KOBIETY - NIEZWYKŁE ZAWODY" - dzień 2

            09.03.2024

            ,,Z ilu kości składa się szkielet człowieka?,,🦴
            ,,Ile kręgów liczy kręgosłup?,,
            ,,Z ilu procent wody składa się człowiek?,,
            Na te i wiele innych ciekawych pytań odpowiedziała nam dzisiaj Pani Karolina Skarbińska.
            W ramach cyklu zajęć ,,Niezwykłe kobiety- niezwykłe zawody" świetliczaki zapoznały się z wyglądem oraz zawodem fizjoterapeuty. Uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób  dbać o prawidłową postawę ciała. Nie zabrakło także ćwiczeń praktycznych. Dzieci miały okazję zobaczyć profesjonalny ,,zabieg,, kinesiotapingu. Świetliczaki były bardzo aktywne i zadowolone. Dziękujemy mamie Poli za spotkanie. Było dla uczniów bardzo ciekawe i pouczające. A już jutro zapraszamy na fotorelację z naszym kolejnym gościem. 


            Nauczyciele świetlicy.

          • „NIEZWYKŁE KOBIETY – NIEZWYKŁE ZAWODY” - dzień 1

            09.03.2024

             

            Rozpoczynamy w świetlicy tygodniowy cykl zajęć,  przybliżający uczniom  ciekawe zawody naszych rodziców.   Dzisiaj  świetliczaki  uczestniczyły w spotkaniu z Panią Katarzyną Woś (mamą Stasia ), która jest farmaceutką. Podczas zajęć poznały szczegóły pracy magistra farmacji, który pracuje                            w aptece. Dzieci przekonały się, że praca aptekarza jest bardzo wymagająca i odpowiedzialna. Trzeba cechować się dokładnością i spostrzegawczością. Pani Kasia opowiedziała o asortymencie apteki,                     a także wytłumaczyła, czym są leki i w jakich postaciach mogą występować. Poznały różnicę między lekami i suplementami diety. Przestrzegała uczniów przed samodzielnym spożywaniem tabletek                        czy piciem syropów. Zwróciła uwagę na miejsce przechowywania leków w domu. Podczas spotkania dzieci obejrzały też różne rodzaje recept. To było bardzo ciekawe i interesujące spotkanie. Serdecznie dziękujemy Pani Kasi za przybliżenie dzieciom zawodu farmaceuty i poświęcony czas!

            Nauczyciele świetlicy