• "Szkoła przyjazna uczniom"

11.09.2024

Nasz szkoła bierze udział w programie Wielkopolskiego Kuratora Oświaty „Szkoła przyjazna uczniom”

Program ten ma na celu promowanie szkół, które stawiają na innowacyjne podejście do edukacji, dbając o komfort psychiczny uczniów, ich zaangażowanie oraz rozwój kompetencji społecznych.

Program „Szkoła przyjazna uczniom” ma  nie tylko poprawić warunki edukacyjne, ale także stworzyć przyjazną atmosferę, w której każdy uczeń może się rozwijać na miarę swoich możliwości i talentów.

Program ten obejmuje trzy kluczowe obszary:

• 1. Szkoła bez dzwonków

Program „Szkoła przyjazna uczniom” promuje szkoły, które zdecydowały się na rezygnację z tradycyjnych dzwonków lekcyjnych. Zamiast tego, stawiamy na lepsze dostosowanie rytmu dnia do potrzeb uczniów i nauczycieli. Szkoły zainteresowane tym elementem programu powinny wprowadzić:

• Wzmacnianie odpowiedzialności uczniów za zarządzanie własnym czasem.
            • Rozwiązania wspierające płynne przechodzenie pomiędzy zajęciami.
            • Całkowite wyłączenie dzwonków lub też zastąpienie tradycyjnego dzwonka np. muzyką.

• 2. Ocenianie kształtujące

Szkoły, które promują ocenianie kształtujące, są kluczowymi partnerami programu. Ocena kształtująca wspiera proces uczenia się, zamiast jedynie podsumowywać zdobyte umiejętności. Aby wziąć udział w tym zakresie, szkoły powinny:

• Wprowadzić system oceniania, który koncentruje się na bieżącym informowaniu uczniów o ich postępach poprzez udzielanie regularnej i szczegółowej informacji zwrotnej na temat postępów ucznia, z naciskiem na rozwijanie jego umiejętności.
            • Zachęcać uczniów do samooceny i refleksji nad własnym procesem uczenia się, co pozwala na lepsze zrozumienie swoich mocnych stron i obszarów do rozwoju.
            • Zapewnić nauczycielom szkolenia z zakresu oceniania kształtującego.
            • Promować indywidualne podejście do ucznia, uwzględniając jego mocne strony oraz obszary do rozwoju.
            • Zmniejszyć znaczenie ocen liczbowych na rzecz opisowej informacji zwrotnej, która lepiej wspiera proces uczenia się.
            • 3. Mediacje szkolne

Trzecim filarem programu są mediacje szkolne, które stanowią narzędzie do rozwiązywania konfliktów w sposób konstruktywny i wspierający rozwój kompetencji społecznych uczniów. Szkoły, które chcą zaangażować się w ten obszar, powinny:

• Wprowadzić szkolny program mediacji z udziałem zarówno wykwalifikowanych mediatorów, jak i mediatorów rówieśniczych – uczniów przeszkolonych do rozwiązywania konfliktów wśród rówieśników.
            • Organizować regularne warsztaty i szkolenia z zakresu mediacji oraz komunikacji dla uczniów i nauczycieli, aby rozwijać umiejętności rozwiązywania konfliktów.
            • Promować ideę mediacji jako pierwszej linii rozwiązania sporów, stawiając na dialog, zrozumienie i kompromis w każdej sytuacji konfliktowej.

Żródło: https://ko.poznan.pl

• RUMPUĆ

11.09.2024

Przedstawienie naszych rodziców, uczniów oraz nauczycieli na tegorocznym Rumpuciu. To był niesamowity występ. Brawo Wy.
            Taki cyrk jest możliwy tylko w naszej napachańskiej rodzinie.

• UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

11.09.2024

Tradycyjnymi słowami wypowiedzianymi przez Panią Dyrektor "ROK SZKOLNY 2024/2025 UWAŻAM ZA OTWARTY" rozpoczęła się inauguracja roku szkolnego.
            Uczniowie klas I-III oraz klas IV - VIII wysłuchali przemówień, obejrzeli program artystyczny przygotowany przez uczniów klas V, a następnie spotkali się w salach z wychowawcami.

Niech to będzie dobry, spokojny rok; czas dobrych relacji, wzajemnego szacunku i zrozumienia; rok w którym jesteśmy sympatyczni i empatyczni, bo edukacja to komunikacja i relacja.

Zapraszamy poniżej na fotograficzną relację.