• EKODRUŻYNA I EKSPERYMENTY

            26.03.2024


            Na ostatnich zajęciach EKODRUŻYNA z koła przyrodniczego zaspkoiła swoją ciekawość świata biorąc udział w eksperymentach.  Zbadaliśmy, o co chodzi z tymi drożdżami. Dowiedzieliśmy się, jak stworzyć w szklance kolorowe warstwy wlewając do niej różne płynne substancje lub wyprodukować kryształy na nitce. Sprawdziliśmy, co w kontakcie z wodą się rozpuszcza, a co nie i jak zachowa się balon w zamrażarce.  Było dużo zabawy, śmiechu, ciekawych zapachów i niespodziewanych efektów.  

            Sylwia Kiejnich

        • ŚWIĘTO SZACHÓW W NAPACHANIU
          • ŚWIĘTO SZACHÓW W NAPACHANIU

            26.03.2024

            Dla wszystkich uczniów koniec marca jest okresem początku wiosny, a dla społeczności szkolnej w Napachaniu dodatkowo jest okazją do celebrowania królewskiej gry – szachów. Właśnie dzisiaj 22 marca odbył się już po raz trzeci Powiatowy Turniej Szachowy Dwie Wieże. Turniej swoją obecnością uświetnili znamienici goście: Pan Arkadiusz Klapiński- wice wójt Gminy Rokietnica, Wizytator KO w Poznaniu- Pani Bożena Chwaliszewska, dyrektor GJO- Pani Beata Fudala, przewodnicząca Rady Gminy- Pani Izabela Dziamska, dyrektor Gminnej Biblioteki- Pani Teresa Wieczorek, wice dyrektor SP w Rokietnicy- Pani Lidia Kurzawa- Pabin, radna powiatu poznańskiego- Pani Jolanta Pankowska, Pani sołtys Beata Nowak, przewodniczący Rady Rodziców- Pan Przemysław Nyka.

            Sędzią głównym zawodów była pani Dorota Sikorska- międzynarodowa sędzia FIDE, która wraz z nauczycielami z naszej szkoły skrupulatnie i rzetelnie przeprowadziła cały turniej. Rozgrywka szachowa była zaplanowana na siedem rund systemem szwajcarskim, tempem 10 minut + 4 sekundy za każdy wykonany ruch. Do turnieju zgłosiło się 46 uczestników z 13 szkół z powiatu poznańskiego, w tym pięciu zawodników z rankingiem ELO (międzynarodowy ranking FIDE).  Dwudziestu miało co najmniej V kategorię szachową.

            Po uroczystych  i pokrzepiających przemowach naszych   czcigodnych gości młodzi szachiści i szachistki przystąpili do rywalizacji.

            Po grze wielu zawodników widoczny był progres w stosunku do poprzedniego roku. W następnym roku mamy nadzieję, że znów się zobaczymy przy szachownicy i będziemy świadkami niesamowitych szachowych bitew.

            Na koniec składamy ogromne podziękowania dla sponsorów oraz rodziców, nauczycieli oraz uczniów i wszystkich, którzy przyczynili się do tego, że nasz turniej wpisał się już w stały kalendarz imprez szachowych na naszym poznańskim terenie.

             

            Poniżej link do turnieju gdzie można sprawdzić wszystkie wyniki i zestawienia.

            https://www.chessmanager.com/pl/tournaments/6251566586134528

            Do zobaczenia przy szachownicy

            Organizatorzy

          • Ola i Nataniel na Speedcubingu w VIII LO w Poznaniu

            26.03.2024

            W czwartek 21 marca w VIII Liceum Ogólnokształcącym odbył się konkurs układania kostki Rubika „8LOxStrefaKostek Speedcubing”. Był to konkurs przeznaczony dla uczniów ze szkół podstawowych powiatu poznańskiego i miasta Poznania. Ostatecznie na starcie rywalizacji pojawiło się 60 pasjonatów sześciennej kostki. Wśród nich znalazła się dwójka naszych reprezentantów: Aleksandra Sekieta oraz Nataniel Stawski. Konkurs złożony był z trzech etapów. Pierwszy etap miał wyłonić pierwszą trzydziestkę. Aby się tam zakwalifikować trzeba było ułożyć dwukrotnie kostkę w czasie nieprzekraczającym łącznie 1 minutę.

            Ola na tym etapie ułożyła kostkę 1 podejściu – w 27 sekund w 2  podejściu 24 sekundy co dało jej po pierwszym etapie 8 lokatę. Nataniel Stawski po pierwszym etapie ułożył kostkę w 45 sekund a za drugim razem w ponad minutę co spowodowało, że uplasował się ostatecznie na 44 miejscu. Ola w drugim etapie ułożyła kostkę w pierwszym podejściu w 25 sekund, natomiast drugie ułożenie (50 sekund) przez niewielką pomyłkę wykluczyło ją z finału i ostatecznie zajęła 18 lokatę. Pierwsza trójka speedcuberów układała kostkę w czasie od 12 do 16 sekund. Ola i Nataniel byli bardzo zadowoleni z występu więc czas na trening szlifowanie nowych algorytów na przyszły rok. 
             

            Robert Górny

          • DRZWI OTWARTE W ZSP W NAPACHANIU

            10.03.2024

            W sobotę 9 marca od godz.10.00 do 12.00 odbyły się w naszym zespole drzwi otwarte gdzie odwiedzili nas pierwszoklasiści i przedszkolacy. Wspólnie zwiedzaliśmy naszą placówkę, opowiadaliśmy o naszej szkole/przedszkolu, odpowiadaliśmy na wszystkie pytania. Pokazaliśmy jak nasze ZSP jest przyjazne dzieciom.
            To był wesoły dzień.

          • "NIEZWYKŁE KOBIETY - NIEZWYKŁE ZAWODY" - dzień 5

            09.03.2024

            To już ostatnie spotkanie w naszej świetlicy w ramach cyklu zajęć przybliżających uczniom ciekawe zawody. W tym wyjątkowym dniu, jakim jest Dzień Kobiet gościliśmy Panią Patrycję Kilijańską ( mamę Laury)  -  instruktorkę Zumby. Był taniec, zabawa i uśmiech. Ćwiczyliśmy proste układy w rytmie ulubionych piosenek  z „Akademii Pana Kleksa”.  A na koniec wszyscy razem na boisku szkolnym zatańczyliśmy wspólny taniec, do którego zaprosiliśmy Panie, zarówno te duże, jak i te małe. To były bardzo inspirujące warsztaty, które dostarczyły nam wszystkim wiele radości. 
            Bardzo dziękujemy Pani Patrycji za ogromne zaangażowanie, a tym samym miło spędzony czas. 

            Nauczyciele świetlicy

          • "NIEZWYKŁE KOBIETY - NIEZWYKŁE ZAWODY" - dzień 4

            09.03.2024

            Kolejny dzień, kolejna niezwykła kobieta z niezwykłym zawodem. Dzisiaj w ramach realizowanego projektu świetliczaki gościły mamę Miłosza, Panią Paulinę Martyn - Czołnik, która przedstawiła nam, na czym polega zawód lektora.
            Uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób pracuje nauczyciel języka polskiego jako języka obcego, jakie są europejskie rodziny języków, co sprawia największy  problem innym narodowościom podczas nauki j.polskiego.

            Dziękujemy naszemu gościowi za bardzo ciekawe zajęcia. A już jutro ostatnie spotkanie w rytmie ZUMBY. 

            Nauczyciele świetlicy

          • WIOSENNE POEZJOWANIE

            09.03.2024

            Dnia 5.03 odbył się szkolny etap konkursu Wiosenne Poezjowanie dla klas 1-3. 
            Do konkursu zgłosiło się 18 recytatorów, którzy zaprezentowali wybrane przez siebie wiersze. Po długich naradach, komisja wybrała następujących uczniów, którzy będą reprezentować naszą szkołę podczas gminnego etapu konkursu:
            Borys z  kl. 1 a, Wojtek z kl. 1 b, Bianka z kl. 2a oraz Hania z kl. 3 a. Wyróżnieniem został także nagrodzony Kacper z kl. 2 b 
            Wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni gromkimi brawami i słodyczami.

            Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów w Gminnym Konkursie Recytatorskim!

            Martyna Sawicka

          • "NIEZWYKŁE KOBIETY - NIEZWYKŁE ZAWODY" - dzień 3

            09.03.2024

            To już kolejny dzień zajęć świetlicowych w ramach których uczniowie poznają różne zawody. Dzisiaj gościliśmy panią psycholog Julitę Krajewską (mamę Mai), która pomogła nam znaleźć odpowiedź na pytanie: jak radzić sobie z nieprzyjemnymi emocjami i uczuciami? Obejrzeliśmy prezentację na temat: Na czym polega praca psychologa. Pracowaliśmy w grupach i wspólnie rozwiązywaliśmy konkretne zadania dotyczące emocji. Na pewno zapamiętamy, że każdy ma prawo do przeżywania i wyrażania własnych emocji, ale w sposób, który nie rani drugiej osoby. Dziękujemy Pani Julicie za ciekawe zajęcia warsztatowe, a uczniom za ogromne zaangażowanie.

            Nauczyciele świetlicy

          • "NIEZWYKŁE KOBIETY - NIEZWYKŁE ZAWODY" - dzień 2

            09.03.2024

            ,,Z ilu kości składa się szkielet człowieka?,,🦴
            ,,Ile kręgów liczy kręgosłup?,,
            ,,Z ilu procent wody składa się człowiek?,,
            Na te i wiele innych ciekawych pytań odpowiedziała nam dzisiaj Pani Karolina Skarbińska.
            W ramach cyklu zajęć ,,Niezwykłe kobiety- niezwykłe zawody" świetliczaki zapoznały się z wyglądem oraz zawodem fizjoterapeuty. Uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób  dbać o prawidłową postawę ciała. Nie zabrakło także ćwiczeń praktycznych. Dzieci miały okazję zobaczyć profesjonalny ,,zabieg,, kinesiotapingu. Świetliczaki były bardzo aktywne i zadowolone. Dziękujemy mamie Poli za spotkanie. Było dla uczniów bardzo ciekawe i pouczające. A już jutro zapraszamy na fotorelację z naszym kolejnym gościem. 


            Nauczyciele świetlicy.

          • „NIEZWYKŁE KOBIETY – NIEZWYKŁE ZAWODY” - dzień 1

            09.03.2024

             

            Rozpoczynamy w świetlicy tygodniowy cykl zajęć,  przybliżający uczniom  ciekawe zawody naszych rodziców.   Dzisiaj  świetliczaki  uczestniczyły w spotkaniu z Panią Katarzyną Woś (mamą Stasia ), która jest farmaceutką. Podczas zajęć poznały szczegóły pracy magistra farmacji, który pracuje                            w aptece. Dzieci przekonały się, że praca aptekarza jest bardzo wymagająca i odpowiedzialna. Trzeba cechować się dokładnością i spostrzegawczością. Pani Kasia opowiedziała o asortymencie apteki,                     a także wytłumaczyła, czym są leki i w jakich postaciach mogą występować. Poznały różnicę między lekami i suplementami diety. Przestrzegała uczniów przed samodzielnym spożywaniem tabletek                        czy piciem syropów. Zwróciła uwagę na miejsce przechowywania leków w domu. Podczas spotkania dzieci obejrzały też różne rodzaje recept. To było bardzo ciekawe i interesujące spotkanie. Serdecznie dziękujemy Pani Kasi za przybliżenie dzieciom zawodu farmaceuty i poświęcony czas!

            Nauczyciele świetlicy

          • Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych

            09.03.2024

             

            1 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tego dnia w naszej Szkole odbył się Bieg Tropem Wilczym, poświęcony właśnie pamięci Żołnierzy Wyklętych/Żołnierzy Niezłomnych. Dopisała piękna pogoda, a emocji podczas zawodów było co niemiara. W biegu wzięło udział aż 141 uczniów, a nasza placówka była jedną z kilkuset w całej Polsce, które zorganizowały takie wydarzenie! Oto oficjalne wyniki:

            Kategoria żeńska, klasy 1-3:
            1. miejsce – Zuzanna Rutkowska klasa 3b
            2. miejsce – Iga Weiss z klasy 3a
            3. miejsce – Aleksandra Sobisiak z klasy 3a

            Kategoria męska, klasy 1-3:
            1. miejsce – Bruno Majewski z klasy 3b
            2. miejsce – Iwo Wiśniewski z klasy 3b
            3. miejsce – Dawid Biela z klasy 3b

            Kategoria żeńska, klasy 4-5:
            1. miejsce – Kornelia Drożdżyńska z klasy 4a
            2. miejsce – Julia Młyńczak z klasy 5a
            3. miejsce – Aleksandra Frankiewicz z klasy 5a

            Kategoria męska, klasy 4-5:
            1. miejsce – Mateusz Araszkiewicz z klasy 5b
            2. miejsce – Jan Wróbel z klasy 5a
            3. miejsce – Paweł Ostry z klasy 4b

            Kategoria żeńska, klasy 6-8:
            1. miejsce – Zofia Krajewska z klasy 8a
            2. miejsce – Halina Drożan z klasy 6a
            3. miejsce – Julita Horemska z klasy 6a

            Kategoria męska, klasy 6-8:
            1. miejsce – Szymon Szczepaniak z klasy 8a
            2. miejsce – Marcel Skrzypczak z klasy 8a
            3. miejsce – Hubert Horbacz z klasy 8a

            Wszystkim uczestnikom biegu należą się gratulacje i uznanie sportowej oraz patriotycznej postawy. Nagrody ufundowane zostały przez Fundację Wolność i Demokracja. Podziękowania należą się także wszystkim współorganizatorom wydarzenia – nauczycielom oraz pracownikom administracyjnym szkoły.

            Maciej Waliszewski