• Projekt Dynia

            W minionym tygodniu grupa Żabki realizowała projekt edukacyjny Dynia.
            Dzieci używając różnych zmysłów poznawały naszą bohaterkę.Wiemy już z czego się składa dynia oraz poznaliśmy jej odmiany. W trakcie różnych aktywności porównywaliśmy jej wielkość, wagę, określaliśmy jej położenie względem różnych przedmiotów, przeliczaliśmy oraz nazywaliśmy poszczególne jej elementy. Podczas zajęć kulinarnych wykonaliśmy placuszki dyniowe, a projekt zakończyliśmy eksperymentem który zadziwił wszystkich.
            Wychowawcy grupy

        • MISTRZOSTWA POLSKI NAUCZYCIELI W SZACHACH
          • MISTRZOSTWA POLSKI NAUCZYCIELI W SZACHACH

            W sobotę, 28 października, w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Napachaniu mieliśmy zaszczyt gościć uczestników oficjalnych MISTRZOSTW POLSKI NAUCZYCIELI w szachach. Organizatorem turnieju był KS KORONA Zakrzewo pod honorowym patronatem Wielkopolskiego Związku Szachowego. Sędzią głównym zawodów był p.Hubert Niemier. Miło nam poinformować, że wśród zawodników znalazła się też reprezentantka naszej szkoły, p. Violetta Janas.
            Medalistami mistrzostw Polski zostali:
            w kategorii kobiet:
            Magdalena Łysiak-Półtorak z SP w Lusowie - złoty medal,
            Dorota Sikorska z SP im Astrid Lindgren w Dąbrowie - srebrny medal,
            Kozłowska Marzena z SP w Dąbrowie - brązowy medal,
            w kategorii mężczyzn:
            Rafał Kowalczyk z Dwujęzycznej SP SMART SCHOOL w Łodzi - złoty medal,
            Wojciech Kowalczuk z SP nr 2 w Świdnicy - srebrny medal
            Damian Bartkowiak z SP w Lusowie - brązowy medal
            Zwycięzcy, oprócz tytułu Mistrza

          • NIEZWYKŁY PIES-PODRÓŻNIK

            Uczniowie klas I-III znaleźli sposób na jesienną słotę. Wybrali się do kina Halszka w Szamotułach na wzruszający film pt.”O psie który jeździł koleją”. Historia chorej Zuzi, jej rodziców i owczarka Lampo – niezwykłego psa-podróżnika, wszystkich bardzo wzruszyła. Jak się okazało, tylko bliskość i przyjaźń czworonoga mogły być lekarstwem, którego dziewczynka tak bardzo potrzebowała. Ten film zapamiętamy bardzo długo.
            Wychowawczynie klas I-III

          • POZNAJEMY SŁOWENIĘ I AZERBEJDŻAN 

            W tym tygodniu mieliśmy okazję gościć niezwykłych wolontariuszy ze Stowarzyszenia Jeden Świat- Elije ze Słowenii oraz Nargiz pochodzącą z Azejberdżanu. Nasi goście przygotowali dla klas 6, 7 oraz 8 ciekawe prezentacje na temat kultury i obyczajów panujących w ich krajach. Nasi uczniowie mogli nie tylko dowiedzieć się interesujących informacji na temat innych kultur, ale również sprawdzić w praktyce swoje umiejętności językowe- ponieważ zajęcia prowadzone były w języku angielskim.

            Beata Głowacka, Sylwia Paczkowska

          • Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Z kulturą mi do twarzy”

            Świetliczaki z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego W Napachaniu w ramach tygodniowego cyklu zajęć zrealizowały zadania z modułu I - W KRAINIE MUZ.

            „W magicznym świecie dźwięków” – to wspaniała zabawa z muzyką, czego mogliśmy doświadczyć, poznając różne instrumenty, ich budowę oraz brzmienie. Zapewne występ młodszej koleżanki Blanki z klasy II, która zaprezentowała swoje umiejętności wokalne, grając na flecie poprzecznym pozostanie na długo w naszej pamięci. Gra na dzwoneczkach grupy świetliczaków do muzyki klasycznej też zakończyła się dużym powodzeniem i ogromnymi brawami. Po takich muzycznych wrażeniach bardzo chętnie przenieśliśmy się w niezwykłe miejsce, jakim jest Filharmonia. Wspólnie obejrzeliśmy film edukacyjny „W Filharmonii”, który pozwolił nam poczuć atmosferę tego miejsca.
            Dodatkowo mieliśmy okazję wysłuchać brzmienia trąbki zaprezentowanej przez zaproszonego gościa – Pan

          • PASOWANIE NA UCZNIA


            20 października odbyła się w naszej szkole niezwykle ważna uroczystość-pasowanie na ucznia. Jest to szczególny moment, który na długo pozostanie w pamięci każdego ucznia klasy pierwszej. W tym dniu dzieci zostały oficjalnie przyjęte do grona uczniów naszej szkoły. Podczas uroczystości pierwszoklasiści pokazali, że potrafią pięknie śpiewać i recytować wiersze. Wykazali się także wieloma umiejętnościami i udowodnili, że zasługują na miano ucznia naszej szkoły. Zaprezentowali wiedzę o właściwym zachowaniu się w szkole, o bezpieczeństwie w ruchu drogowym, dali się też poznać jako młodzi patrioci, kochający swoją Ojczyznę.
            Uroczystość uświetnił także występ koła muzycznego, na które licznie uczęszczają nasi pierwszoklasiści. Najważniejszą częścią, na którą wszyscy czekali, było ślubowanie oraz pasowanie wielkim ołówkiem przez Panią Dyrektor.
            Pierwszaki głośno i z przekonaniem przyrzeka

          • ŚWIĘTO EDUKACJI W NASZEJ SZKOLE

            Dzisiaj świętowaliśmy 250 rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej. Z tej okazji uczniowie, nauczyciele i rodzice wspólnie wystąpili na scenie, przedstawiając historię powstania powszechnej edukacji. Po uroczystym apelu na uczniów czekały gry i zadania w grupach, które miały na celu rozruszać ciało i umysł. Dzień zakończyliśmy słodką niespodzianką czyli degustacją ogromnego tortu ufundowanego przez Radę Rodziców, a przygotowanego przez cukiernię "U Kamilka" w Rokietnicy. Wszystkim przyświecało hasło przewodnie tego dnia:
            "Szkoła jest niczym pudełko czekoladek. Nigdy nie wiesz na co natrafisz, ale zawsze jest słodko". I tak właśnie dzisiaj było w każdym tego słowa znaczeniu.

          • Wycieczka do Instytutu Genetyki Człowieka

            W piątek klasy szóste wybrały się na wycieczkę do Instytutu Genetyki Człowieka w Poznaniu. Najpierw uczestniczyliśmy w wykładzie "W zdrowym ciele zdrowy gen", podczas którego dowiedzieliśmy się, czym są geny i DNA. Wysłuchaliśmy, jak mogą powstawać nowotwory oraz, co możemy zrobić, by niwelować możliwość ich wystąpienia, a także o metodach ich zwalczania. Następnie zwiedziliśmy Instytut, gdzie mogliśmy zobaczyć, jak wygląda praca Naukowców. Na koniec wykonaliśmy doświadczenie, gdzie z nabłonka jamy ustnej wyizolowaliśmy nasz łańcuch DNA. Pełni wrażeń i nowej wiedzy wróciliśmy do szkoły, by podzielić się nimi z kolegami.

          • PROGRAM PROFILAKTYCZNY "GODZINA DLA MŁODYCH GŁÓW"

            10 października 2023 roku w Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego rusza pilotażowy program profilaktyczny „Godzina dla MŁODYCH GŁÓW” Fundacji UNAWEZA, który jest odpowiedzią na rosnący kryzys psychiczny wśród młodych osób i zapotrzebowanie osób uczniowskich, rodziców oraz nauczycieli i nauczycielek na otwartą rozmowę o zdrowiu psychicznym.
            Nasza szkoła z dniem dzisiejszym rozpoczyna realizację programu.
            Jest to cykl lekcji, które będą się odbywały raz w miesiącu od października do końca roku szkolnego 2023/24.
            Cele programu:
            – przygotowanie dzieci i młodzieży do rozmowy o umiejętności rozpoznania czterech podstawowych emocji i określenia własnych potrzeb;
            – budowanie samoświadomości i dobrostanu wśród osób uczniowskich;
            – normalizacja tematu sięgania po specjalistyczną pomoc (każde dziecko otrzyma informację, gdzie i w jaki sposób może szukać pomocy);
            – zaopatrzenie dzieci i młodzieży oraz

          • Wycieczka klas pierwszych

            W zeszły piątek uczniowie klas pierwszych wybrali się na pierwszą szkolną wycieczkę do Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej, które znajduje się w Mniszkach. Na miejscu zwiedziliśmy zabytkowe budynki folwarczne. Trasa zwiedzania połączona była z zajęciami edukacyjnymi, podczas których dowiedzieliśmy się czym zajmował się m.in. kowal, bednarz, szewc, pszczelarz i praczka. Ponadto zobaczyliśmy też dawną szkołę, skład kolonialny oraz nieużywane już dzisiaj sprzęty gospodarstwa domowego. Pierwszaki mogły wcielić się w rolę dawnych rzemieślników i pracowników. Dużą atrakcją okazał się także udział w warsztatach stolarskich, podczas których każdy wykonał drewniany taborecik- ryczkę. To był bardzo udany wyjazd- pełni wrażeń, humoru i nowych doświadczeń wróciliśmy do szkoły. Z niecierpliwością czekamy już na kolejną wycieczkę.

          • "Jedz owoce i jarzyny - w nich witaminy"

            Jesień to czas zbiorów w sadzie i ogrodzie. W pierwszym tygodniu października nasze przedszkolaki poznawały owoce i warzywa oraz uczyły się zasad zdrowego odżywiania. W każdej grupie odbyły się również zajęcia kulinarne: Krasnoludki przygotowały sałatkę owocową, Leśne Duszki- sok jabłkowo- marchewkowy, Żabki wykonały sałatkę i surówkę z marchewki, a Tropiciele- owocowe szaszłyki. Dzieci samodzielnie kroiły, tarły i wyciskały przyniesione przez siebie owoce, a na koniec z radością degustowały owocowo-warzywne smakołyki.

          • NOC BOBLIOTEK "ABSURD NIE CZYTAĆ"

            Za nami kolejna Noc Bibliotek. Jak zawsze bylo interesujaco, ciekawie i poetycko. W tym roku obchodziliśmy 100 rocznice urodzin Wisławy Szymborskiej , dlatego też towarzyszyla nam poezja tej właśnie poetki. Humor Szymborskiej nierzadko jest pełen absurdu. A wiemy przecież, że „Absurd nie czytać” to haslo tegorocznej Nocy Bibliotek. Wiersz, ktory towarzyszyl nam tego dnia to: "Nieczytanie"

          • WYCIECZKA KLAS PIĄTYCH DO POZNANIA

            Uff... co za intensywny dzień! Piątoklasiści najpierw obejrzeli przeuroczy i pouczający film "O psie, który jeździł koleją". Nastepnie odwiedzili Muzeum Archeologiczne w Poznaniu, w którym przenieśli się w czasoprzestrzeni do Starożytnego Egiptu, gdzie m.in. poznali tajniki mumifikacji zwłok oraz urządzili pokaz egipskiej mody.
            A na zakończenie zasmakowali najlepszych poznańskich lodów w "Kolorowej".

          • KSIĄŻKA NASZYM PRZYJACIELEM

            Za trofeami naszych medalistów teakwondo stoją ludzie oddani tej dyscyplinie od lat, którzy poświęcają swoje wolne chwile dla klubu. W powszechnej świadomości sport i czytanie nie idzie w parze. Stereotypowo sportowcy nie czytają, a mole książkowe nie uprawiają sportu. Jednak nie! Zaangażowani sportowcy czytają, codziennie, na głos. Bądź jak Spartanie, czytaj na głos swojemu dziecku, rodzeństwu, rodzicom, to pobudza wyobraźnię, uczy empatii, buduje bliskość. Kochasz- poczytaj.
            Dziękujemy,
            Piotr Trybuś i Karolina Trybuś

          • Poleciały wióry! 

            Nasza szkoła zamienia się często w niezwykłe często nietypowe miejsca. Dzisiaj poza dźwiękami muzyki, można było usłyszeć dźwięki pił, wyżynarek i narzędzi kreślarskich, zupełnie jak w prawdziwym warsztacie stolarskim. I chociaż świętowaliśmy Dzień Chłopca, Dziewczynki radziły sobie równie dobrze! Kluczem do stworzenia od podstaw tratwy była współpraca w zespołach. Bardzo dziękujemy firmie @KnockKnock za ponowne odwiedziny! Dzień Chłopca z Wami staje się już powoli tradycją;)

          • Z głową w chmurach …

            Chmura to skupisko kropel wody albo kryształków lodu lub ich mieszaniny unoszących się w atmosferze. Chmury są nie tylko piękne, ale można je wykorzystać do prognozowania pogody. Zauważamy je niemal za każdym razem, gdy spoglądamy w niebo, i od zarania dziejów są one źródłem fascynacji. Pierzaste, kłębiaste i warstwowe zawsze budzą podziw i są niepowtarzalne. Uczniowie kl. 2a w ramach plenerowych zajęć Koła Przyrodniczego EKO-DRUŻYNA stworzyli prawdziwe dzieła malarskie z chmurą w tle.

            Sylwia Kiejnich

          • „NIEZWYKLI MĘŻCZYŹNI – NIEZWYKŁE ZAWODY”

            - dzień 3

            Za nami kolejny dzień z niezwykłym gościem w świetlicy, z cyklu zajęć „Niezwykli mężczyźni – niezwykłe zawody”. Tym razem Świetliczaki gościły muzyka- Pana Damiana Kurka- Trębacza – solistę w Filharmonii Poznańskiej oraz adiunkta w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Pan Damian przybliżył nam historię powstania instrumentów dętych, opowiedział do czego pierwotnie służyły i jak zmieniała się ich budowa. Zaprezentował nam swój instrument dęty – trąbkę, na którym gra w Filharmonii oraz na którym uczy gry swoich studentów w Akademii Muzycznej. Uczniowie mieli okazję wypróbowania swoich sił w graniu na trąbce. Bardzo dziękujemy za tak wspaniałą lekcję.

            Nauczyciele świetlicy.