Konkurs Świetlik popularyzuje nauki przyrodnicze wśród uczniów szkół podstawowych. W ramach przygotowań uczniowie wykonują w klasie lub w domu doświadczenia opracowane przez Zespół Merytoryczny Świetlika, pracowników Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Głównym celem Konkursu jest rozpowszechnianie nauk przyrodniczych jako ciekawego, fascynującego źródła wiedzy o świecie, dostępnego dla każdego. Konkurs skierowany jest do dzieci z najmłodszych klas, ponieważ to w tym czasie procesu kształcenia rozwijają się najważniejsze predyspozycje, zainteresowania i talenty. Nowatorska formuła, polegająca na przeprowadzeniu doświadczeń, wskazuje na kilka ważnych elementów: uświadamia, że wszystko, co dzieje się w naturze ale też w domu, szkole, w środowisku najbliższym każdemu dziecku, da się wyjaśnić w sposób naukowy. Dlatego też każdy może mieć swój wkład w rozwój świata. Ponadto, doświadczenia przeprowadzane w warunkach domowych pozwalają na ciekawe, kreatywne spędzenie czasu w gronie rodziny. Uczą dyscypliny, cierpliwości i odpowiedzialności. Formuła testu również nastawiona jest na pokazanie dzieciom, że oprócz wiedzy teoretycznej, niezwykle istotna jest umiejętność logicznego rozumowania, przeprowadzania wywodów, które są charakterystyczne dla świata nauki. Podczas warsztatów dzieci mogą poznać nie tylko ciekawe doświadczenia, ale też zobaczyć, na czym polega praca naukowca, czym się charakteryzuje to trudne, ale bogate życie. Pracujący w Fundacji naukowcy to fizycy, którzy swoje życie poświęcają rozwojowi świata. Uczestniczą w konferencjach, podróżują po całym świecie w poszukiwaniu możliwości optymalizacji nauczania.
W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 33 uczniów naszej szkoły od klasy I do VI. Uczniowie rozwiązywali testy na poziomie swojej klasy. Musieli wykazać się wiedzą biologiczną oraz z zakresu chemii, a nawet astronomii. Wszyscy przygotowując się do konkursu przeprowadzili zestaw doświadczeń odpowiedni dla swojego wieku. Nasi uczniowie mogą się pochwalić wysokimi wynikami. Wyróżnienia i nagrody otrzymali:
• Nagroda główna - uczeń klasy V / 92,50% /
• 4 uczniów – nagrody /laureaci II miejsca/
• 8 uczniów – wyróżnienie /trzecie miejsce/
Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe magnesy, a dla zdobywców wyróżnień i tytułu laureata czekają nagrody książkowe. Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy i mamy nadzieję, że zdobyta w konkursie wiedza zostanie przez nich wykorzystana w dalszej edukacji.
Koordynatorzy Konkursu
Bogdana Krajewska
Violetta Janas