• Dzień Dyni w przedszkolu

            16.11.2021

               W październiku w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Dyni.
            Przedszkolaki w pomarańczowych kolorach uczestniczyły w ròżnorodnych zajęciach, w których głòwnym bohaterem była dynia. Dzieci przeliczały, klasyfikowały, tworzyły dyniowe stworki i dynie z talerzyków, piekły babeczki i placek dyniowy. Były zabawy ruchowe z dynia i fotobudka.
            Jednym słowem smacznie , zdrowo i pomarańczowo.

             Magda Adamska

          • Dzień Dyni w odcinkach

            03.11.2021

            Episode 3 - Wystawa dyń

            Tradycyjnie zorganizowaliśmy wystawę prac dyniowych, które w tym roku szkolnym przekroczyły granice pomysłowości. Na wystawie pojawił się dyniowy okręt Oliwiera z IVa, niebieski Cookie Monster - Ignacego z klasy Ia, Pikachu Igi z klasy IVa i wiele , wiele innych prac, które były przepiękne i niezmiernie pomysłowe. W ogólnoszkolnym głosowaniu trzy wymienione prace zdobyły najwięcej głosów. Gratulujemy!

            Wszystkim rodzicom zaangażowanym w przygotowanie i pomoc w tym dniu bardzo dziękujemy. To był bardzo miły i radosny dzień dla naszych dzieci. Mamy nadzieję, że takich słodkich i wesołych dni będzie jeszcze więcej w ciągu tego roku szkolnego.

            Sylwia Paczkowska

          • Dzień Dyni w odcinkach

            03.11.2021

            Episode 2 - Kiermasze

            Tego dnia Rodzice dostarczyli wyśmienite ciasta do szkoły, tym samym zaopatrzyli nasz kiermasz. Szkoła pachniała cynamonem, wanilią i dynią, a my mogliśmy bezkarnie zjeść słodkie śniadanie. Obok stoiska z ciastem, Rada Rodziców reprezentująca koło Kreatywni Rodzice, prezentowała swoje ręcznie wykonane prace: biżuterię, jesienne obrazy, zabawki wydziergane z wełny. Dochód z kiermaszu pomoże w wyposażeniu korytarzy nowej części szkoły w siedziska.

            Sylwia Paczkowska

          • Dzień Dyni w odcinkach

            03.11.2021

            Episode 1 - Uczennice klas ósmych w klasach I-III

            Trzy zespoły dziewcząt z klasy ósmej B przygotowały zajęcia dla młodszych kolegów i koleżanek. Tematyką wspólnych zajęć była główna bohaterka dnia - Dynia.
            Iga i Marysia przygotowały lekcję dla klas pierwszych,
            Jagoda i Alicja odwiedziły klasy drugie,
            Natalia i Rozalia pracowały z klasami trzecimi.

            Sylwia Paczkowska

          • PASOWANIE NA ŚWIETLICZAKA

            26.10.2021

              W dniu 25 października w świetlicy szkolnej odbyło się uroczyste Pasowania na Świetliczaka przygotowane przez wychowawców oraz uczniów klas starszych. Do społeczności  świetlicowej zostali przyjęci uczniowie klas pierwszych, którzy podczas pasowania zostali poddani sprawdzianowi gotowości świetlicowej. Po pomyślnym zaliczeniu wszystkich zadań dzieci złożyły uroczystą przysięgę, po której nastąpiło pasowanie ołówkiem na członka świetlicowej gromady.

              Na pamiątkę uczniowie otrzymali odznaki WZOROWEGO ŚWIETLICZAKA oraz słodki poczęstunek.
            Nowym Świetliczakom życzymy wielu sukcesów w nauce oraz miłych chwil spędzonych w świetlicy szkolnej !

             

            Lidia Trybuś

          • Konkurs recytatorski

            20.10.2021

            "Jesień to druga wiosna, kiedy każdy liść jest kwiatem" A.Camus

             Pod tym hasłem w dniu dzisiejszym odbył się pierwszy jesienny konkurs recytatorski dla klas 1-3. W konkursie wzięło udział łącznie 37 uczniów. Na drodze eliminacji klasowych wyłoniono 19 uczestników, którzy jeszcze raz zaprezentowali wiersze przed publicznością i komisją w skład której wchodziła: Dyrektor Małgorzata Łopatka, Elżbieta Skrzypczak i Paulina Gmyrek.

               Laureaci:

            I miejsce Hanna z klasy 1a
            II miejsce Norbert z klasy 2a
            III miejsce Agata z klasy 2a

            Wyróżnienia otrzymali: Maciej z klasy 3a i Ignacy z klasy 1a.

            Wszystkim uczestnikom i laureatom gratulujemy!!!

            Organizatorzy: Magdalena Maciaszek i Karolina Władysiak

          • Innowacja "Czytamy z wartościami"

            15.10.2021

              Przedszkolaki z grupy sześciolatków Tropiciele oraz uczniowie z klasy 1b poznały dzisiaj w ramach prowadzonej w szkole innowacji "Czytamy z wartościami: przypowieści biblijne i inne ważne opowiadania w oknie teatrzyku kamishibai i nie tylko" postać świętego Jana Pawła II, którego rocznicę na wybór papieża wspominamy 16 października.
              Dzieci poznały Karola Wojtyłę jako chłopca, który posiadał wiele zainteresowań i pasji w swoim zwyczajnym, codziennym życiu. Karol Wojtyła mówił,że skarbem jest drugi człowiek, co Dzieci również zaśpiewały w piosence "Skarby Jana Pawła II".

            Karolina Staszak 

          • Światowy Dzień Drzewa w naszej szkole

            14.10.2021

               Pomysłodawcą Światowego Dnia Drzewa jest amerykański znawca i miłośnik przyrody Juliusz Morton. W Polsce obchodzimy je od 2002r. O tym, jak ważną rolę w naszym życiu pełnią drzewa, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Są naturalnym elementem naszego środowiska, kształtują klimat, produkują tlen, dostarczają cennego surowca …W naszej szkole z okazji Światowego Dnia Drzewa każda klasa posadziła przy szkole drzewa i krzewy owocowe- maliny, jabłonie oraz śliwę oraz drzewa miododajne- akacje, lipy oraz leszczyny. Uczniowie wykonywali plakaty związane z drzewami oraz uczestniczyli w konkursie plastyczno-technicznym pt. “Drzewo”. Galeria ich bogatych twórczo prac znajduje się w holu naszej szkoły.

             

              Z okazji Światowego Dnia Drzewa odbyła się także zbiórka makulatury, a dzięki Nadleśnictwu w Obornikach rozdaliśmy 100 sadzonek buka pospolitego uczniom, rodzicom i nauczycielom, aby promować sadzenie drzew i starać się ograniczać zmiany klimatyczne zachodzące na naszej planecie!
              Wszystkim uczniom, nauczycielom i rodzicom zaangażowanym w dzisiejszy Dzień Drzewa baaaardzo dziękuję:)


            Małgorzata Kurek

          • DZIEŃ GIER PLANSZOWYCH

            12.10.2021

              Gry planszowe są doskonałym sposobem spędzania wolnego czasu, alternatywą dla smartfona, komputera, telewizji. Gry nie tylko bawią, ale również rozwijają wyobraźnię. Wspólna gra planszowa z rówieśnikami pomaga w uczeniu się współzawodnictwa, przestrzegania zasad fair play, radzenia sobie z sukcesem oraz porażką. Mając to na uwadze, dzisiaj obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Gier Planszowych. Podczas wybranych lekcji, w bibliotece, świetlicy oraz na przerwach, każdy mógł zagrać w wybraną grę lub zaprezentować swoją ulubioną przyniesioną z domu.
              To był bardzo przyjemny i radosny dzień.

          • Jesienny wypad do kina i Ogrodu Botanicznego

            05.10.2021

              Uczniowie klas 3. Szkoły Podstawowej w Napachaniu odwiedzili  jeden z bardziej lubianych i najczęściej odwiedzanych parków w Poznaniu - Ogród Botaniczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Posiada on zbiory roślinne służące celom naukowym, dydaktycznym i edukacyjnym.

              Dzieci przy pieknej pogodzie skorzystały z bogatej oferty obejmującej zajęcia terenowe i ścieżki edukacyjne. Przemierzając alejki Ogrodu, jedna grupa wyposażona w lornetki poszukiwała jego mieszkańców oraz śladów ich bytowania. Druga dowiedziała się pod jakimi drzewami szukać materiałów na jesienne ludziki i jakie ciekawostki skrywają te rośliny. 

              Pobyt w Ogrodzie Botanicznym poprzedziła wizyta w Multikinie. Obejrzeliśmy wzruszający film pt. „Czarny Młyn”. Opowiada on o Iwie i jego przyjaciołach, którzy mieszkają w małym miasteczku, w którym przeżycie czegoś ekscytującego graniczy z cudem oraz o jego siostrze Meli wymagającej szczególnej opieki. Przyjaciół zaczynają fascynować górujące nad okolicą ruiny ogromnego fabrycznego młyna, zwanego przez miejscowych Czarnym Młynem. Kiedy mimo ostrzeżeń wchodzą na zakazany teren, w sielankowym dotąd miasteczku rozpoczyna się seria dziwnych zdarzeń. Film o przyjaźni, odpowiedzialności, uczuciach i pozornej słabości, która okazała się niezwykłym darem, zrobił na wszystkich olbrzymie wrażenie. 

            Sylwia Kiejnich

          • ŚWIATOWY DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

            05.10.2021

             

              29 września w naszej szkole w sposób niekonwencjonalny obchodziliśmy Światowy Dzień Głośnego Czytania. Nasi uczniowie, absolwenci, rodzice i nauczyciele przeczytali wszystkim uczniom dobrze znaną bajkę pod tytułem Czerwony Kapturek, ale w różnych językach. I tak czytali: w języku angielskim - Konrad, Amelia i Martyna uczniowie klasy VIIIb, w języku francuskim - pani Paulina, w języku hiszpańskim - Julia uczennica klasy VIIIb, w języku portugalskim - pani Weronika, w języku niemieckim - pani Joanna, w języku rosyjskim - pani Violetta, w języku czeskim - pani Nikola, w języku włoskim - pani Karolina, w języku chorwackim - pani Monika, w języku japońskim - Julia nasza absolwentka.

              Ciekawostką był czytany fragment Dagome iudex przez pana Macieja i recytowany fragment utworu Juliusza Cezara De bello Gallico przez panią dyrektor i to wszystko w języku łacińskim.


             Wszyscy uświadomiliśmy sobie, że warto czytać oraz warto uczyć się języków obcych. Doskonałym przykładem może być nasza absolwentka Julia Czubrychowska, która zaprezentowała nam oprócz Czerwonego Kapturka w języku japońskim jeszcze wybrany wiersz w języku chińskim.


              Okazało się, że w naszej szkole, wśród nauczycieli mamy wielu poliglotów. Dziękuję Wszystkim RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ.

             

            Elżbieta Skrzypczak

          • XI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

            02.10.2021

              1 października 2021 roku obchodziliśmy XI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Z tej okazji w naszej szkole wszyscy mogli wziąć udział w egzaminie, który był nadzorowany przez naszych ekspertow w zakresie tabliczki mnożenia. Ekologia staje się regułą w ramach której oszczędzając papier zdawaliśmy egzamin w sposób zdalny. W salach zostały przygotowane zadania. Nie było tak łatwo. W pierwszej kolejności należało je odszukać, a potem była tylko minutka z zegarkiem w ręku na ich rozwiązanie.
             Tabliczka mnożenia sprawiła dużo radości, uśmiechu i zaskoczenia na twarzach uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników.

              W wolnym czasie zachęcamy do sprawdzenia swojej wiedzy z zakresu tabliczki mnożenia online
            https://www.wmtday.org/pl

            Powodzenia!

            Karolina Gładysiak

          • Ozoboty w świetlicy

            29.09.2021

              Uczniowie klasy Ib rozpoczęli  przygodę z Ozobotami – małymi sprytnymi robotami do nauki programowania. Robociki za pomocą czujników, potrafią odczytać odpowiednią sekwencję kolorów i wykonać zapisane w kodzie działanie. Rysując trasy dla Ozobotów i proste kolorowe kody dzieci w istocie programują zadania. To one decydują o tym, jak będzie się zachowywał robot! Ilość zabawy i nauki jest nieograniczona, tak jak nieograniczona jest kreatywność dzieci związana z rysowaniem i planowaniem tras po których może jeździć Ozobot.
              A to dopiero początek naszej wspólnej zabawy i dalszego poznawania tajników kodowania.

            Nauczyciele świetlicy

        • Konkurs fotograficzny rozstrzygnięty!
          • Konkurs fotograficzny rozstrzygnięty!

            29.09.2021

              Z przyjemnością informujemy, że szkolny konkurs fotograficzny „Świat w kropki” został  rozstrzygnięty. Serdecznie dziękujemy  wszystkim uczestnikom konkursu z klas 1-4. Gratulujemy pomysłowości, kreatywności i twórczego zaangażowania.

              Oto lista zwycięzców:

            Dalia Chojnacka – klasa  Ib
            Tymon Panek – klasa IIa
            Aleksandra Krajewska – klasa IIb
            Wiktoria Horemska – klasa IVa
            Oliwier Woźniak – klasa IVa
            Gabriela Bubacz – klasa IVb
            Kacper Sekieta – klasa Va

            wychowawcy świetlicy

          • Lekcja przetrwania

            28.09.2021

              Piątek, 24 września, uczniowie klas ósmych spędzili bardzo aktywnie. Tego dnia ósmoklasiści udali się do Poznania do Fortu VI gdzie pod okiem profesjonalistów rozpalali ognisko bez użycia zapałek oraz strzelali gumowymi kulkami do wyznaczonego celu. Poza tym poznali sztukę kamuflażu, która uatrakcyjniła im zabawę w chowanego.
              Lekcja survivalu była wspaniałym doświadczeniem i okazją do wspólnego spędzania czasu na łonie natury.

          • Niedzielna wycieczka klasy IIIb

            27.09.2021

              Piękną jesienną niedzielę spędziliśmy na wycieczce do Muzeum Środowiska Przyrodniczego w Uzarzewie. Wśród piękna przyrody, szumu drzew, śpiewu ptaków nie tylko zwiedzaliśmy muzeum oraz okazały Pałac Żychlinskich, ale przede wszystkim bawiliśmy się z przyjaciółmi, pletliśmy wianki, zbieraliśmy kasztany i jesienne liście oraz rozwiązywaliśmy zagadki, grając w grę terenową Quest i poznając tajemnice tego uroczego miejsca 🍁🍂 🦋🐞.

              Wycieczka była dla nas świetnym relaksem na łonie natury i niesamowitą lekcją historii i przyrody!

            Małgorzata Kurek

          • Mali Odkrywcy w akcji

            23.09.2021

              Zimna, szara i ponura, ale też piękna, złota, kolorowa. I takiej jesieni szukali dzisiaj Mali Odkrywcy w przyszkolnym lesie. Zadanie wykonane znakomicie;) Każdy kąt lasu poznany, zbadany, odkryty. Ale odkryty też ze smutnej strony. Las, który zachwyca swoim pięknem, zapachem, kolorami i ciszą, który jest ostoją i domem dla zwierząt jest degradowany przez człowieka. A przecież to nasze wspólne dobro. Las nie zaśmieca się sam... Dzieci to doskonale rozumieją, dlaczego nie dorośli? 

              O lesie będziemy jeszcze dużo opowiadać podczas zajęć naszego kółka. Kolejne spotkanie już za tydzień ;)

             

            Małgorzata Kurek 

          • Wizyta gościa

            22.09.2021

              20 września w klasie 2a odbyła się niecodzienna lekcja. Gościliśmy mamę jednego z naszych kolegów. Było to pierwsze takie spotkanie, podczas którego poznaliśmy sekrety jej pracy. Pani Małgorzata pracuje na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu na Wydziale Nauk o Żywności i Żywieniu. Przygotowała dla nas niezwykle ciekawy wykład pt. „Laboratorium od kuchni”, podczas którego przybliżyła nam miejsce Uniwersytetu Przyrodniczego. Pani Małgorzata pracuje w laboratorium, w związku z czym, mieliśmy okazję zobaczyć część jego wyposażenia, takiego jak cylindry, pipety, zlewki itp. Podczas lekcji, po części „teoretycznej” przyszedł czas na część „praktyczną”. Dowiedzieliśmy się, że różne składniki wykorzystywane w kuchni mogą posłużyć nam do wykonywania eksperymentów.


              Pod fachowym okiem Pani Małgorzaty dokonaliśmy niezwykłych eksperymentów takich jak: dmuchanie balona bez nadmuchiwania go ustami, wybuch wulkanu, lawa, pasta słonia czy gumowe jajko. Przy każdym doświadczeniu dowiedzieliśmy się, dlaczego tak się dzieje. Na koniec lekcji każdy uczeń otrzymał także małą niespodziankę w postaci upominku. Wiemy już, że aby zostać pracownikiem uczelni i wykładowcą dla studentów to przed nami długa droga i trzeba sporo się uczyć.

              Pani Małgorzacie z całego serca bardzo DZIĘKUJEMY za te niezwykle cenne doświadczenie i poświęcony dla nas czas. Będziemy długo wspominać tę lekcję w naszej klasie. Mamy nadzieję, że wkrótce kolejni rodzice podzielą się z nami swoimi umiejętnościami, pasjami, zainteresowaniami.

             

            Zuzanna Balcerowiak