• Dzień Dziecka w naszej szkole Dniem Sportu

      27.05.2021

        1 czerwca odbędzie się w naszej szkole Dzień Dziecka. W tym roku przyjmie on formę Dnia Sportu. Nasi uczniowie będą rywalizować, zdobywając punkty dla swoich klas na każdej z czternastu sportowych stacji oraz podczas turnieju przeciągania liny. Punkty będą miały przełożenie na klasyfikację międzyklasową (osobną dla klas I-III i IV-VIII).
        W tym dniu czeka nas mnóstwo sportowej rywalizacji, zabawy, pozytywnych emocji, a także mnóstwo śmiechu, który pozwoli rozładować nagromadzoną po nauczaniu zdalnym i egzaminach ósmoklasistów energię.
         Dla zwycięskich klas przewidziane zostały nagrody. Jest o co walczyć! A więc do boju uczniowie!

        Ps. Nie zapomnijcie o sportowym ubiorze!

      Maciej Skrzypczak

     • Życzenia z okazji Dnia Matki

      27.05.2021

      Z okazji Twojego Dnia Mamo, 

      za wczoraj i dziś, zawsze tak samo, 

      każdym czułym serca uderzeniem 

      i każdym z niego płynącym życzeniem, 

      zdrowia, sił i codziennej radości

      wraz ze słowami największej wdzięczności. 

      Za wszystkie dla nas trudy i starania, 

      składamy Wam dzisiaj podziękowania!

     • Szkoła dla rybek

      19.05.2021

        Podobno, żeby nauczyć czegoś rybę trzeba ją zapisać do szkoły:)
      Więc zapisaliśmy- nie jedną a sześć. Rybki wiosną zamieszkały w naszej klasie i od tego czasu obserwujemy ich życie, karmimy je, opiekujemy się nimi i czyścimy akwarium. I choć do dzisiaj nie doszliśmy do porozumienia jak nazwać naszych nowych przyjaciół fascynacja ich życiem nie mija. Nasze akwarium jest bardzo małe, ale jest ....NASZE  i sprawia wszystkim wiele radości.
        Zwierzątko klasowe to jednak coś:)

      klasa 2b

     • Pierwsze powroty uczniów klas 4-8!

      17.05.2021

        7 maja to dzień, kiedy  klasy 4-8 zaczęły naukę w trybie hybrydowym. Jako pierwsze próg szkoły przekroczyły klasy 4a, 5a i 6a.
         W poniedziałek rano na wszystkich powracających uczniów i nauczycieli czekała niespodzianka. Po wejściu do szkoły można było zobaczyć hasła na powitanie oraz koszyczek z karteczkami z dobrym słowem. Tego dnia towarzyszyły nam różne emocje: było wzruszenie, radość, ale i niepewność. Również uczniowie z klas 1-3 ucieszyli się na powrót starszych kolegów i koleżanek. Wróciły dzwonki i gwar szkolnych korytarzy. Szkoła znowu zaczęła tętnić życiem i pomału wraca normalność.
        Ciągle jednak musimy być uważni i przestrzegać reżimu sanitarnego.

     • Święto Bibliotekarza i Bibliotek Szkolnych już za nami...

      17.05.2021

        Skończyło się ponad tygodniowe święto Bibliotekarza i Bibliotek Szkolnych. Mam nadzieję, że w naszej szkole na długo pozostanie w pamięci.
        Uczniowie uczący się zdalnie mogli odbyć wirtualna wycieczkę po najpiękniejszych bibliotekach. Natomiast uczniowie przebywający w szkole mogli posłuchać głośnego czytania przez radiowęzeł i wziąć udział w quizie pt. „Kto czytał”.  
        Zabawa z książką, miała na celu  wzbogacić osobowość dzieci, wskrzesić w nich pasję czytania oraz sprowokować do wzruszeń i innych doznań emocjonalnych. Przyświecała nam myśl, że książki można czytać wspólnie. Dlatego też każdego dnia o godzinie 10.00 przez radiowęzeł nauczyciele czytali jedno opowiadanie.   
        Wybraliśmy książkę pt. „Optymistyczne bajki o dobrym wychowaniu”. Jest to zbiór opowiadań, które przedstawiają sytuacje z życia dzieci, o których czasem trudno nam mówić w relacji z dzieckiem i dziecku z nami. Uznaliśmy, że ta książka może okazać się dobrym pośrednikiem w takiej rozmowie. Bohaterowie często bywali kimś, z kimś dziecko może się identyfikować i współprzeżywać trudną sytuację. Dzięki wspólnemu poznawaniu tych samych treści łatwiej było nam sprowokować dialog na bardziej wymagające tematy. Pod koniec tygodnia wszyscy potrafili rozpoznać czytające głosy.
        Gratulujemy! Cieszymy się, że każdego dnia z utęsknieniem oczekiwaliście kolejnego opowiadania.
        Mam nadzieję, że uda nam się taką akcję powtórzyć.

      Ela Skrzypczak

     • Sadzenie roślin w naszej szkole

      14.05.2021

        Pod opieką nauczyciela świetlicowe dzieci sadziły niezapominajki i słoneczniki w doniczkach przy boisku szkolnym. Następnie dzieci będą podlewać i pielęgnować posiane rośliny oraz bacznie obserwować proces ich wzrostu.
        Przeprowadzone zajęcia mają na celu poznanie różnych roślin, etapów ich sadzenia, wdrożenie do wykonywania prostych prac w ogródku oraz zapoznanie z pracą ogrodnika.

      Małgorzata Żebrowska

     • Święto Bibliotek Szkolnych trwa

      14.05.2021

       

      Zapraszamy na wirtualną wycieczkę po najpiękniejszych bibliotekach.

        Obecnie biblioteki często są również galeriami sztuki czy miejscami ważnych wydarzeń kulturalnych. Najpiękniejsze, najciekawsze, najdziwniejsze, najnowocześniejsze, najstarsze, największe… Niezwykłe biblioteki… Niektóre jakby żywcem wyjęte z baśni Andersena, ozdobione dziełami sztuki, ukryte przed światem. Inne natomiast ultranowoczesne…

        Są wśród nich i polskie książnice: Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Wantuły w Ustroniu i biblioteka „Stacja Kultura”, która znajduje się na dworcu kolejowym w Rumii w województwie pomorskim. Nie mogło zabraknąć również „gwiazdy filmowej” – Nowojorskiej Biblioteki Publicznej, która „zagrała” w musicalu i kilku głośnych filmach, m.in. w „Pogromcach duchów” (1984) i „Spider-Manie” (2002).

        Proponujemy Wam wyprawę śladem najpiękniejszych i najciekawszych bibliotek świata. Można obejrzeć je klikając w linki:

      okruchy.pl

      tubywalcy.pl

      papierowydizajn.pl

      polszczyzna.pl

      www.dw.com


        Która z nich podoba się Wam najbardziej? Gdzie najchętniej spędzilibyście każdą wolną chwilę, czytając, czytając, czytając? A może znacie inne biblioteki, które są równie piękne?

       

      Ela Skrzypczak

    • POCZTÓWKA Z PRZESŁANIEM
     • POCZTÓWKA Z PRZESŁANIEM

      12.05.2021

      Drodzy Uczniowie,

      zbliża się czas powrotu do nauki stacjonarnej.
      Chcemy, aby powrót do szkoły był dla Was przyjemnością, czasem odbudowywania relacji, odnawiania przyjaźni, czasem spokojnego kontynuowania nauki, bez rozliczania, bez oglądania się wstecz. Chcemy sprawdzanie wiedzy i umiejętności ograniczyć do minimum. Czekamy na Was i przekazujemy Wam pocztówkę z przesłaniem na najbliższy czas.


      W imieniu wszystkich nauczycieli
      dyrektor szkoły Małgorzata Łopatka

     • 8 maja - Święto Bibliotekarzy i Bibliotek

      12.05.2021

          Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek obchodzony jest w dniu 8 maja. Powstanie tego święta zostało zainicjowane 18 lat temu przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Z tej okazji  prezentujemy książki ze słowami biblioteka, bibliotekarz w tytule. 

        „Książka zabierze Cię, w czasie i przestrzeni, dokąd tylko chcesz… Książka to aktualnie jedyna obowiązująca przepustka, która pozwala bezpiecznie i bez przeszkód podróżować po całym świecie (…)”.

          Zapraszamy zatem do podróży, do odwiedzenia Oslo i Fjærland w Norwegii, Alexandriaville w stanie Ohio w USA i do… biblioteki 😊.

      Ela Skrzypczak

      „Magiczna biblioteka Bibbi Bokken”

      Tekst: Jostein Gaarder

      Tłumaczenie: Iwona Zimnicka

       Czy odwiedziliście kiedyś antykwariat lub bibliotekę, mieszczącą pokój z książkami, które nie zostały jeszcze napisane? Nie? W takim razie wybierzcie się do Norwegii! Jeśli to jednak zbyt daleko i obecnie nie ma możliwości zagranicznych wyjazdów, koniecznie przeczytajcie tę pozycję! Zabierze Was ona w podróż do krainy słów i książek!!! W dodatku będzie pełna przygód i intrygujących tajemnic…Nils mieszka w Oslo, Berit we Fjærland na zachodzie Norwegii. Żyją w czasach, kiedy nie było Internetu i smartfonów. Piszą do siebie listy w zamykanym na kluczyk zeszycie, który wysyłają pocztą. Pewnego dnia Berit widzi, jak tajemniczej damie wypada z torebki list. Czyta go ukradkiem. Jest w nim mowa o książce, która ukaże się dopiero w przyszłym roku. Kto napisał ten niezwykły list? Czy można trzymać w ręku książkę, która dopiero zostanie wydana? I kim jest Bibbi Bokken? Dlaczego w jej domu nie ma książek, chociaż wiadomo, że je zbiera? Nils i Berit szukają nie tylko tajemniczej książki, ale także magicznej biblioteki… 

      „Biblioteka pana Lemoncella”

      Tekst: Chris Grabenstein

      Tłumaczenie: Maciejka Mazan

      „Biblioteka pana Lemoncella” to powieść przygodowa, w swojej treści nawiązująca do książki „Charlie i fabryka czekolady” Roalda Dahla. Dwanaścioro uczniów, finalistów konkursu na napisanie eseju, wśród których są Kyle, Akimi, Hayle, Sierra i Miguel, zostaje wciągniętych w grę, której areną staje się nowo wybudowana w mieście Alexandriaville biblioteka. Nie jest to jednak zwykła książnica, lecz bardzo nowoczesny i pełen niespodzianek budynek. Jego pomysłodawcą, projektantem i fundatorem jest sławny bogacz, filantrop, ekscentryk, autor uwielbianych przez Kyle’a gier planszowych i komputerowych – Luigi L. Lemoncello. Uczestnicy zabawy w bibliotece, która zamienia się w escape room, muszą rozwiązać liczne zagadki i rebusy. Wykorzystują mnóstwo wskazówek, które mają im pomóc odnaleźć alternatywne wyjście z biblioteki i tym samym wygrać niezwykłą i wciągającą grę. Czy uda im się to zrobić, zanim minie ustalony czas? Jakie są zasady tej gry? Z jakimi przeszkodami będę musieli zmierzyć się młodzi bohaterowie? Czego dowiedzą się o sobie samych? W książce znajdziemy wiele odniesień do klasyki literatury dziecięco-młodzieżowej, co dla bibliofilów będzie dodatkową zachętą do czytania!

      „Basia i biblioteka”

      Tekst: Zofia Stanecka

      Basia ma swoją ulubioną pisarkę – jest nią pani Róża Marcinek. Pewnego dnia ze swoją wychowawczynią, panią Martą oraz innymi dziećmi, dziewczynka odwiedza bibliotekę. Spotyka tam panią Różę, autorkę ukochanych książek, która ma poprowadzić warsztaty artystyczne dla przedszkolaków. Basia jest bardzo podekscytowana i z tej radości nie może zasnąć! Podczas warsztatów dziewczynka próbuje zrozumieć, jak to się dzieje, że powstają książki? Kim jest prawdziwa pisarka lub prawdziwy pisarz? Dowiaduje się też bardzo ważnej rzeczy – że każdy może być twórcą, wystarczy sięgnąć do swojej wyobraźni. Biblioteka okazuje się być fantastycznym miejscem, niezwykłym i pełnym niespodzianek…

      „Kicia Kocia w bibliotece”

      Autor: Anita Głowińska

      Kicia Kocia zna już wszystkie książki, które ma w domu. Wybiera się więc z mamą do biblioteki. Dostaje swoją własną kartę biblioteczną i wypożycza pierwszą książkę, trafia też na spotkanie z autorką baśni. Co ciekawego można jeszcze robić w bibliotece? Kicia Kocia to bohaterka serii książeczek autorstwa Anity Głowińskiej dla najmłodszych czytelników. Tytułowa rezolutna kotka wraz z wyrozumiałymi opiekunami i wiernymi przyjaciółmi, Packiem, Adelką i Juliankiem, odważnie odkrywa świat i uczy się najważniejszych zasad, obowiązujących w codziennym życiu.

      „Franklin i książka z biblioteki”

      Tekst: Paulette Bourgeois

      Tłumaczenie: Patrycja Zarawska

      To kolejna zabawna i pouczająca historyjka o przygodach sympatycznego żółwia Franklina i jego przyjaciół Tym razem dowiadują się oni, co to jest biblioteka, jakie książki można w niej znaleźć oraz co należy zrobić, gdy wypożyczona książka zagubi się. I jak zawsze w opowiadaniach o Franklinie, jest rozsądne rozwiązanie problemów i szczęśliwe zakończenie.

      „Kamyczek w bibliotece”

      Tekst: Johanne Mercier

      Kamyczek po raz pierwszy idzie do biblioteki! Początkowo chłopczyk nie może odnaleźć się w nowym miejscu i boi się. Wyrozumiały i cierpliwy tata sprawia, że synek odkrywa w bibliotece wiele skarbów w postaci książek, a przy tym doskonale się bawi i uczy. Przekonuje się, że warto poznawać nowe miejsca i czerpać z nich radość. Książka zawiera piękne ilustracje. Opowiadania o Kamyczku to wyjątkowa seria książek dla dzieci, polecanych przez pedagogów i psychologów rodzicom i ich pociechom. Przygody małego chłopczyka dają rodzicom możliwość zaobserwowania rozwoju swojego dziecka. Natomiast dzieciom stwarzają szansę przezwyciężenia swoich słabości, pokonania lęków i rozwiązania wielu problemów. Każda z życia wzięta historyjka napisana jest prostym, zrozumiałym językiem. Zawiera morał i z przesłanie.

      „Ciekawski George w bibliotece”

      Tekst: Margret i Hans Augusto Rey

      Tłumaczenie: Anna Kozanecka

      Ciekawski George – mała niesforna małpka – to ulubieniec wielu pokoleń dzieci na całym świecie. Stworzony przez Margret i H.A.Rey’ów stał się bohaterem serii książek zaliczanych do klasyki amerykańskiej literatury dziecięcej. Od 79 lat uczą one, bawią i wzbudzają uśmiech na twarzach zarówno dzieci, jak i dorosłych. Książki o Ciekawskim George’u zostały przetłumaczone na 25 języków. W tym opowiadaniu George po raz pierwszy wybrał się do biblioteki. Tak bardzo spodobały mu się książki, że postanowił zabrać większość do domu. Małpka przez swój pomysł wywołała spore zamieszanie, ale z opresji uratowali ją przyjaciele…     • Uwaga, konkurs!

      10.05.2021

        Termin składania prac konkursowych w ramach projektu Edukacyjna Sieć Antysmogowa i Ogólnopolska Sieć Edukacyjna! został zakończony.  Szkołę naszą reprezentuje uczennica klasy 4 -  Stella Gmyrek,  która przygotowała kreatywną pracę na temat smogu z zastosowaniem technik cyfrowych.  W interesujący i twórczy sposób pokazała problem smogu i zaapelowała o aktywne działanie na rzecz czystego powietrza. 
        Z niecierpliwością czekamy na werdykt, a  już teraz  załączamy konkursową pracę Stelli i zachęcamy do obejrzenia.

      Bogdana Krajewska