• IX edycja konkursu "Wiosenne poezjowanie. Mam sposób na nudę."

      29.03.2021

        Wiosna - dla wielu najpiękniejsza pora roku. Wszystko wokół budzi się do życia i pięknieje. Klasycy poezji poświęcili wiośnie bardzo dużo miejsca w swojej twórczości. Przekonujemy się o tym co roku, zachęcając uczniów naszej szkoły do udziału w corocznym konkursie recytatorskim "Wiosenne poezjowanie".
      W tym roku do konkursu zgłosiło się wielu uczniów. Wśród nich laureatami etapu szkolnego zostali: 

        W kategorii klas 1-2 

      1) Norbert Gmyrek z klasy 1a
      2) Jan Gorczyński z klasy 1b
      3) Agata Grzechowska z klasy 1a

        W kategorii klas 3-4 

      1) Stella Gmyrek z klasy 4a
      2) Julita Horemska z klasy 3a 


        A poniżej przedstawiamy zwycięzców etapu gminnego: 

      Kategoria 1-2:
      I miejsce - Mikołaj Cieślak ZSP Cerekwica
      II miejsce - Nikola Paul SP Rokietnica
      III miejsce - Norbert Gmyrek ZSP Napachanie

      Kategoria 3 - 4:
      I miejsce - Fabian Radzik SP Rokietnica
      II miejsce - Franciszka Klapińska ZSP Cerekwica
      III miejsce - Stella Gmyrek ZSP Napachanie

      Kategoria 5 - 6:
      I miejsce - Zofia Kowalczyk SP Rokietnica
      II miejsce - Magdalena Niklewska SP Rokietnica
      III miejsce - Filip Klapiński ZSP Cerekwica

      Kategoria 7 - 8:
      I miejsce - Zuzanna Jacyna ZSP Cerekwica
      II miejsce - Marta Marszałkiewicz SP Rokietnica
      III miejsce - Amelia Wojtecka SP Rokietnica


        Serdecznie gratulujemy uczniom naszej szkoły- Norbertowi Gmyrkowi oraz Stelli Gmyrek, którzy zajęli III miejsce w etapie gminnym konkursu w swoich kategoriach. Zachęcamy do wysłuchania i obejrzenia prezentacji dzieci. 

      Małgorzata Kurek 

     • Projekt edukacyjny „Polscy Nobliści”

      24.03.2021

        Przez ostatni miesiąc w świetlicy panowało ogólne poruszenie, a to za sprawą realizowanego wraz z biblioteką szkolną projektu „Polscy Nobliści”.  Celem projektu było wzbogacenie  wiedzy uczniów na temat polskich laureatów Nagrody Nobla. 

        W ramach zajęć poznaliśmy sylwetki wszystkich Polskich Noblistów oraz odpowiedzieliśmy wspólnie na szereg trudnych pytań: Kim był Alfred Nobel i dlaczego ufundował nagrodę? Dlaczego siła jest kobietą? Co to takiego wyobraźnia narracyjna?…… 

        Harmonogram prac nawiązywał także do biografii i dorobku wybranego laureata oraz charakteryzował się różnorodnością podejmowanych aktywności. Podczas spotkań towarzyszyły nam fragmenty utworów literackich Henryka Sienkiewicza, Czesława Miłosza, Władysław Reymonta, Wisławy Szymborskiej i Olgi Tokarczuk. Wzbogacaliśmy wiedzę w oparciu o prezentacje multimedialne, krzyżówki i puzzle, a przygody bohaterów ilustrowaliśmy za pomocą klocków Lego. Przeprowadziliśmy eksperymenty niczym Maria Skłodowska - Curie. Niestety, niczego nie udało nam się  odkryć, ale kto wie co się jeszcze może zdarzyć. Obecnie będziemy pilnie się uczyć.

        Jesteśmy przekonani, że wiedza zdobyta przez naszych najmłodszych uczniów zaprocentuje w kolejnych latach, a być może wyrosną mali nobliści.

      Organizatorzy

     • BRĄZOWE MEDALISTKI

      23.03.2021

        Z ogromną przyjemnością informujemy, że nasze uczennice ZOFIA MUSIAŁ i BLANKA GOROŃSKA wywalczyły brązowe medale Pucharu Polski w Taekwondo dziewcząt w kategorii wiekowej kadet.
        
      Jesteśmy bardzo dumni i serdecznie gratulujemy.

     • SPORTOWIEC Z KLASĄ

      23.03.2021

        Z ogromną przyjemnością przekazujemy informację, że SZYMON ŚNIEGOCKI, uczeń klasy 6b, za swoje osiągnięcia sportowe w tak trudnym, 2020r., został po raz kolejny doceniony przez komisję oraz Wójta Gminy Rokietnica i otrzymał tytuł Sportowca z klasą 2020 w kategorii do lat 16 oraz Nagrodę Wójta Gminy Rokietnica.
        
      Jesteśmy bardzo dumni i serdecznie gratulujemy.

     • 21 MARCA - Światowy Dzień Zespołu Downa

      23.03.2021

        21 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Zespołu Downa.  Święto ma służyć zwiększeniu świadomości na temat Zespołu Downa. Ma również na celu promowanie praw osób z Zespołem Downa do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym, ze szczególnym uwzględnieniem dostępu do opieki zdrowotnej i rehabilitacji.

        Zespół Downa, czyli trisomia 21 chromosomu, jest zespołem wad genetycznych. Osoby z Zespołem Downa przejawiają wiele charakterystycznych cech. W zakresie wyglądu to m.in. skośne rozstawienie szpar powiekowych, niski wzrost, mała głowa, mały, krótki nos, małe, nisko osadzone uszy, grube usta, krótka szyja. Typowe jest występowanie wad m.in. serca i układu sercowo-naczyniowego, wad w budowie kośćca, w budowie układu pokarmowego i oddechowego, obniżone napięcie mięśniowe, niedoczynność tarczycy czy celiakia. W zakresie rozwojowym u większości osób występuje niepełnosprawność intelektualna, obserwuje się opóźniony rozwój ruchowy, funkcji poznawczych oraz opóźniony rozwój mowy. Osoby z zespołem Downa zazwyczaj są otwarte, rozmowne, miłe, ufne i chętnie wchodzą w interakcje społeczne. Wymagają specjalnej opieki medycznej i rehabilitacji, ciepła i akceptacji ze strony najbliższych, stałej motywacji do nauki samodzielności. 

        Zachęcamy również do zapoznania się z artykułem dot. 9 osób z zespołem Downa, które zmieniły świat:   https://pl.aleteia.org/2018/09/27/9-osob-z-zespolem-downa-ktore-zmienily-swiat/?fbclid=IwAR3T2RSlTi-w1UOQcgahkICL6sNQED_SwJ13nNn-tX0lw9BLUHeVne0Vw6Y oraz stroną https://www.bardziejkochani.pl/.

        W ten wyjątkowy dzień na znak solidarności z osobami Zespołem Downa  również i my założyliśmy skarpetki nie do pary. 

        Wszystkim osobom z zespołem Downa oraz ich rodzinom życzmy mnóstwo zdrowia, szczęścia i spełnienia marzeń:).

       

      Monika Śliwicka

    • Warsztaty - Pogaduszki o smutku
     • Warsztaty - Pogaduszki o smutku

      22.03.2021

        Uczniowie klas I-III mieli ostatnio okazje porozmawiać o smutku, o tym czym on właściwie jest, czemu służy i jak sobie z nim radzić, kiedy już się pojawi. Na zakończenie zajęć każdy uczeń otrzymał własnego pożeracza zmartwień:)

        Drodzy Uczniowie, Rodzice i Nauczyciele życzymy jak najmniej smutków, a jak najwięcej radości:)

      Monika Śliwicka

     • Żegnaj zimo, witaj wiosno!

      21.03.2021

        Dnia 21 marca rozpoczyna się kalendarzowa wiosna, która jest zapowiedzią słonecznych dni i budzenia się przyrody do życia. W naszej świetlicy zawitała trochę wcześniej, bowiem już w czwartek dzieci uczęszczające  do świetlicy pożegnały zimę. Wychowawcy świetlicy zapoznali dzieci z ludowym zwyczajem topienia Marzanny. Wspólnie stworzyliśmy Marzannę ze słomy i bibuły, a potem udaliśmy się na krótki spacer. Z radosnym śpiewem i okrzykami dzieci  żegnały zimę i witały wiosnę. 
        Mamy nadzieję, że wystraszyliśmy niechcianą już zimę, która ustąpi miejsca kolorowej wiośnie.

      Bogdana Krajewska

    • 18 marca - Europejski Dzień Mózgu
     • 18 marca - Europejski Dzień Mózgu

      21.03.2021

        Jak ważna jest sprawna mózgownica nie trzeba nikogo przekonywać. Europejczycy Dzień Mózgu świętują od 1998 roku, a jego celem jest propagowanie wiedzy o funkcjonowania naszego układu nerwowego.
      W związku z Europejskim Dniem Mózgu w naszej szkole klasy IV-VIII uczestniczyły w prezentacji pt. „Jak dbać o nasz mózg”. 

       Europejski Dzień Mózgu to okazja do zainteresowania społeczeństwa zagadnieniami związanymi z prawidłowym jak i patologicznym funkcjonowaniem Ośrodkowego Układu Nerwowego.  Zdrowy i sprawnie funkcjonujący mózg ma wpływ na nasze funkcjonowanie, zachowanie, postrzeganie, myślenie, jakość naszego życia. Zaburzenia w funkcjonowaniu mózgu dotyczą całego organizmu. Mogą doprowadzać do ograniczeń z powodu niepełnosprawności lub nawet do śmierci. 

      Jak zatem zadbać o zdrowie naszego mózgu?

        Dbanie o mózg zaczyna się już w życiu płodowym kiedy to zdrowie przyszłej mamy, to jak się odżywia, jaki prowadzi tryb życia ma znaczenie dla zdrowia mózgu dziecka. 
      Długotrwałe zmęczenie, stres, brak ruchu, odpoczynku, nieodpowiednio zbilansowana dieta źle wpływa na nasz mózg zaburzając funkcjonowanie komórek nerwowych.

      Co robić by cieszyć się jak najdłużej zdrowym, sprawnym mózgiem?

        Prowadź zdrowy styl życia-racjonalnie się odżywiaj jedz tzw. dobre tłuszcze pochodzące z orzechów, ryb - mózg potrzebuje nienasyconych kwasów tłuszczowych omega3 i omega6 jak również witamin z gr B, magnezu, lecytyny. Śmieciowe przetworzone jedzenie bogate w węglowodany proste zaburza funkcjonowanie komórek nerwowych w mózgu. Gimnastykuj swój mózg poprzez wysiłek intelektualny ( rozwijaj hobby, pasje ) co służy naszym komórkom mózgowym. Dbaj o regularną aktywność fizyczną, odpowiednią ilość snu, wypoczynku, higienę psychiczną - dobre relacje z bliskimi co pozytywnie wpływa na prawidłową pracę mózgu.

      Nikola Krasowska
       

    • Projekt edukacyjny "Bawimy się w czytanie"
     • Projekt edukacyjny "Bawimy się w czytanie"

      17.03.2021

         W drugim semestrze roku szkolnego 2020/2021 w grupie trzy- i czterolatków jest prowadzony projekt edukacyjny "Bawimy się w czytanie". Projekt ma na celu pomóc w przygotowaniu dzieci do nauki czytania poprzez:

      - stwarzanie dzieciom warunków do wykorzystania ich intelektualnych możliwości,

      - prowadzenie wielu ćwiczeń i zabaw prowadzących do nabywania umiejętności czytelniczych,

      - wyzwalanie pozytywnych emocji u dzieci i rozbudzanie wiary w swoje możliwości,

      - rozpoznawanie wyrazów.

      Anna Kwiatkowska

       

     • Konkurs plastyczny – SMOG! STOP!

      15.03.2021

         W ramach projektu ESA (Edukacyjna Sieć Antysmogowa) świetlica zorganizowała międzyklasowy konkurs plastyczny na plakat antysmogowy SMOG! STOP!
        Konkurs miał na celu podniesienie świadomości uczniów w zakresie przyczyn i skutków problemu zanieczyszczenia powietrza, zrozumienie potrzeby podejmowania działań antysmogowych, identyfikację źródeł powietrza, kształtowanie aktywnych postaw proekologicznych, upowszechnienie wśród uczniów znajomości zagadnień ekologicznych, w tym antysmogowych i inspirowanie do aktywności twórczej.
        Do konkursu włączyli się uczniowie wszystkich klas 1-3, którzy wykazali się niezwykłą  kreatywnością, wyobraźnią twórczą, a zarazem ogromną wrażliwością ekologiczną. Zatem wszyscy uczniowie zasługują na wyróżnienie i wszyscy zostali jednogłośnie zwycięzcami.
        Gratulujemy i dziękujemy uczniom i nauczycielom za zaangażowanie  w realizację szkolnego projektu ESA. Jesteśmy pewni, że edukacja proekologiczna już od najmłodszych lat w przyszłości przyniesie oczekiwane efekty. 

       

      Bogdana Krajewska

     • Arytmetyka mentalna - konferencja online

      09.03.2021

        Informujemy, że jedna z naszych nauczycielek P. Karolina Władysiak wystąpiła w roli prelegenta podczas ogólnopolskiej konferencji online dla nauczycieli i dyrektorów placówek edukacyjnych „Arytmetyka mentalna w Twojej szkole i przedszkolu”. Opowiadała o tym, jak wyglądają zajęcia z arytmetyki mentalnej w jej klasie oraz jak wpływają na uczniów. 
        Pani Karolina obecnie jest wychowawcą klasy 3a. Od września 2020r. uczy swoich podopiecznych arytmetyki mentalnej i to z ogromnym sukcesem. Jeden z jej uczniów: Miłosz Gradecki, zajął wysokie 2 miejsce w rankingu europejskim podczas Międzynarodowej Olimpiady Arytmetyki Mentalnej Abakus Europe!
        Jeżeli chcecie, aby Wasze dzieci również uczyły się arytmetyki mentalnej, zapraszamy do naszej szkoły.

    • "Ta zima musi przecież minąć..."
     • "Ta zima musi przecież minąć..."

      09.03.2021

         Szkoła jest jak drugi dom. Dlatego ze szczególną dbałością troszczymy się o naszą wspólną przestrzeń.
      I choć ślady zimy jeszcze tu i tam, bratki w przyszkolnych donicach wychylają już głowy do słońca. Posadzone przez uczniów naszej szkoły będą cieszyć oko dzieci, rodziców, nauczycieli oraz wszystkich gości odwiedzających naszą szkołę. 
        Ogromne podziękowania kierujemy dla Pani Marty Rubak oraz Kwiaciarni Bratek w Rokietnicy, która ufundowała przepiękne sadzonki kwiatów. 

      Małgorzata Kurek 

     • OZOBOTY – edukacyjne roboty w świetlicy

      03.03.2021

        W świetlicy uczniowie klas I - III na dobre rozpoczęli przygodę z kodowaniem. Poprzez świetną zabawę pokazaliśmy, że programowanie nie musi być trudne i wcale nie potrzebujemy do tego komputera.  Mały, ale bardzo inteligentny robot – Ozobot do nauki programowania zabiera dzieci w niesamowitą przygodę rysowania, rozwiązywania problemów i pracy grupowej.
        Uczniowie wspólnie za pomocą kolorowych kodów programują zadania oraz sposób poruszania się robota. W towarzystwie „nowych przyjaciół” czują się znakomicie, świetnie spędzają czas, a przy okazji przekonują się, że programowanie jest niezwykle praktyczną dziedziną, która wykorzystywana jest w każdym obszarze ludzkiego życia.  

      Bogdana Krajewska