• Innowacja "Czytamy z wartościami"

      15.10.2021

        Przedszkolaki z grupy sześciolatków Tropiciele oraz uczniowie z klasy 1b poznały dzisiaj w ramach prowadzonej w szkole innowacji "Czytamy z wartościami: przypowieści biblijne i inne ważne opowiadania w oknie teatrzyku kamishibai i nie tylko" postać świętego Jana Pawła II, którego rocznicę na wybór papieża wspominamy 16 października.
        Dzieci poznały Karola Wojtyłę jako chłopca, który posiadał wiele zainteresowań i pasji w swoim zwyczajnym, codziennym życiu. Karol Wojtyła mówił,że skarbem jest drugi człowiek, co Dzieci również zaśpiewały w piosence "Skarby Jana Pawła II".

      Karolina Staszak 

     • Światowy Dzień Drzewa w naszej szkole

      14.10.2021

         Pomysłodawcą Światowego Dnia Drzewa jest amerykański znawca i miłośnik przyrody Juliusz Morton. W Polsce obchodzimy je od 2002r. O tym, jak ważną rolę w naszym życiu pełnią drzewa, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Są naturalnym elementem naszego środowiska, kształtują klimat, produkują tlen, dostarczają cennego surowca …W naszej szkole z okazji Światowego Dnia Drzewa każda klasa posadziła przy szkole drzewa i krzewy owocowe- maliny, jabłonie oraz śliwę oraz drzewa miododajne- akacje, lipy oraz leszczyny. Uczniowie wykonywali plakaty związane z drzewami oraz uczestniczyli w konkursie plastyczno-technicznym pt. “Drzewo”. Galeria ich bogatych twórczo prac znajduje się w holu naszej szkoły.

       

        Z okazji Światowego Dnia Drzewa odbyła się także zbiórka makulatury, a dzięki Nadleśnictwu w Obornikach rozdaliśmy 100 sadzonek buka pospolitego uczniom, rodzicom i nauczycielom, aby promować sadzenie drzew i starać się ograniczać zmiany klimatyczne zachodzące na naszej planecie!
        Wszystkim uczniom, nauczycielom i rodzicom zaangażowanym w dzisiejszy Dzień Drzewa baaaardzo dziękuję:)


      Małgorzata Kurek

     • DZIEŃ GIER PLANSZOWYCH

      12.10.2021

        Gry planszowe są doskonałym sposobem spędzania wolnego czasu, alternatywą dla smartfona, komputera, telewizji. Gry nie tylko bawią, ale również rozwijają wyobraźnię. Wspólna gra planszowa z rówieśnikami pomaga w uczeniu się współzawodnictwa, przestrzegania zasad fair play, radzenia sobie z sukcesem oraz porażką. Mając to na uwadze, dzisiaj obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Gier Planszowych. Podczas wybranych lekcji, w bibliotece, świetlicy oraz na przerwach, każdy mógł zagrać w wybraną grę lub zaprezentować swoją ulubioną przyniesioną z domu.
        To był bardzo przyjemny i radosny dzień.

     • Jesienny wypad do kina i Ogrodu Botanicznego

      05.10.2021

        Uczniowie klas 3. Szkoły Podstawowej w Napachaniu odwiedzili  jeden z bardziej lubianych i najczęściej odwiedzanych parków w Poznaniu - Ogród Botaniczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Posiada on zbiory roślinne służące celom naukowym, dydaktycznym i edukacyjnym.

        Dzieci przy pieknej pogodzie skorzystały z bogatej oferty obejmującej zajęcia terenowe i ścieżki edukacyjne. Przemierzając alejki Ogrodu, jedna grupa wyposażona w lornetki poszukiwała jego mieszkańców oraz śladów ich bytowania. Druga dowiedziała się pod jakimi drzewami szukać materiałów na jesienne ludziki i jakie ciekawostki skrywają te rośliny. 

        Pobyt w Ogrodzie Botanicznym poprzedziła wizyta w Multikinie. Obejrzeliśmy wzruszający film pt. „Czarny Młyn”. Opowiada on o Iwie i jego przyjaciołach, którzy mieszkają w małym miasteczku, w którym przeżycie czegoś ekscytującego graniczy z cudem oraz o jego siostrze Meli wymagającej szczególnej opieki. Przyjaciół zaczynają fascynować górujące nad okolicą ruiny ogromnego fabrycznego młyna, zwanego przez miejscowych Czarnym Młynem. Kiedy mimo ostrzeżeń wchodzą na zakazany teren, w sielankowym dotąd miasteczku rozpoczyna się seria dziwnych zdarzeń. Film o przyjaźni, odpowiedzialności, uczuciach i pozornej słabości, która okazała się niezwykłym darem, zrobił na wszystkich olbrzymie wrażenie. 

      Sylwia Kiejnich

     • ŚWIATOWY DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

      05.10.2021

       

        29 września w naszej szkole w sposób niekonwencjonalny obchodziliśmy Światowy Dzień Głośnego Czytania. Nasi uczniowie, absolwenci, rodzice i nauczyciele przeczytali wszystkim uczniom dobrze znaną bajkę pod tytułem Czerwony Kapturek, ale w różnych językach. I tak czytali: w języku angielskim - Konrad, Amelia i Martyna uczniowie klasy VIIIb, w języku francuskim - pani Paulina, w języku hiszpańskim - Julia uczennica klasy VIIIb, w języku portugalskim - pani Weronika, w języku niemieckim - pani Joanna, w języku rosyjskim - pani Violetta, w języku czeskim - pani Nikola, w języku włoskim - pani Karolina, w języku chorwackim - pani Monika, w języku japońskim - Julia nasza absolwentka.

        Ciekawostką był czytany fragment Dagome iudex przez pana Macieja i recytowany fragment utworu Juliusza Cezara De bello Gallico przez panią dyrektor i to wszystko w języku łacińskim.


       Wszyscy uświadomiliśmy sobie, że warto czytać oraz warto uczyć się języków obcych. Doskonałym przykładem może być nasza absolwentka Julia Czubrychowska, która zaprezentowała nam oprócz Czerwonego Kapturka w języku japońskim jeszcze wybrany wiersz w języku chińskim.


        Okazało się, że w naszej szkole, wśród nauczycieli mamy wielu poliglotów. Dziękuję Wszystkim RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ.

       

      Elżbieta Skrzypczak

     • XI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

      02.10.2021

        1 października 2021 roku obchodziliśmy XI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Z tej okazji w naszej szkole wszyscy mogli wziąć udział w egzaminie, który był nadzorowany przez naszych ekspertow w zakresie tabliczki mnożenia. Ekologia staje się regułą w ramach której oszczędzając papier zdawaliśmy egzamin w sposób zdalny. W salach zostały przygotowane zadania. Nie było tak łatwo. W pierwszej kolejności należało je odszukać, a potem była tylko minutka z zegarkiem w ręku na ich rozwiązanie.
       Tabliczka mnożenia sprawiła dużo radości, uśmiechu i zaskoczenia na twarzach uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników.

        W wolnym czasie zachęcamy do sprawdzenia swojej wiedzy z zakresu tabliczki mnożenia online
      https://www.wmtday.org/pl

      Powodzenia!

      Karolina Gładysiak

     • Ozoboty w świetlicy

      29.09.2021

        Uczniowie klasy Ib rozpoczęli  przygodę z Ozobotami – małymi sprytnymi robotami do nauki programowania. Robociki za pomocą czujników, potrafią odczytać odpowiednią sekwencję kolorów i wykonać zapisane w kodzie działanie. Rysując trasy dla Ozobotów i proste kolorowe kody dzieci w istocie programują zadania. To one decydują o tym, jak będzie się zachowywał robot! Ilość zabawy i nauki jest nieograniczona, tak jak nieograniczona jest kreatywność dzieci związana z rysowaniem i planowaniem tras po których może jeździć Ozobot.
        A to dopiero początek naszej wspólnej zabawy i dalszego poznawania tajników kodowania.

      Nauczyciele świetlicy

    • Konkurs fotograficzny rozstrzygnięty!
     • Konkurs fotograficzny rozstrzygnięty!

      29.09.2021

        Z przyjemnością informujemy, że szkolny konkurs fotograficzny „Świat w kropki” został  rozstrzygnięty. Serdecznie dziękujemy  wszystkim uczestnikom konkursu z klas 1-4. Gratulujemy pomysłowości, kreatywności i twórczego zaangażowania.

        Oto lista zwycięzców:

      Dalia Chojnacka – klasa  Ib
      Tymon Panek – klasa IIa
      Aleksandra Krajewska – klasa IIb
      Wiktoria Horemska – klasa IVa
      Oliwier Woźniak – klasa IVa
      Gabriela Bubacz – klasa IVb
      Kacper Sekieta – klasa Va

      wychowawcy świetlicy

     • Lekcja przetrwania

      28.09.2021

        Piątek, 24 września, uczniowie klas ósmych spędzili bardzo aktywnie. Tego dnia ósmoklasiści udali się do Poznania do Fortu VI gdzie pod okiem profesjonalistów rozpalali ognisko bez użycia zapałek oraz strzelali gumowymi kulkami do wyznaczonego celu. Poza tym poznali sztukę kamuflażu, która uatrakcyjniła im zabawę w chowanego.
        Lekcja survivalu była wspaniałym doświadczeniem i okazją do wspólnego spędzania czasu na łonie natury.

     • Niedzielna wycieczka klasy IIIb

      27.09.2021

        Piękną jesienną niedzielę spędziliśmy na wycieczce do Muzeum Środowiska Przyrodniczego w Uzarzewie. Wśród piękna przyrody, szumu drzew, śpiewu ptaków nie tylko zwiedzaliśmy muzeum oraz okazały Pałac Żychlinskich, ale przede wszystkim bawiliśmy się z przyjaciółmi, pletliśmy wianki, zbieraliśmy kasztany i jesienne liście oraz rozwiązywaliśmy zagadki, grając w grę terenową Quest i poznając tajemnice tego uroczego miejsca 🍁🍂 🦋🐞.

        Wycieczka była dla nas świetnym relaksem na łonie natury i niesamowitą lekcją historii i przyrody!

      Małgorzata Kurek

     • Mali Odkrywcy w akcji

      23.09.2021

        Zimna, szara i ponura, ale też piękna, złota, kolorowa. I takiej jesieni szukali dzisiaj Mali Odkrywcy w przyszkolnym lesie. Zadanie wykonane znakomicie;) Każdy kąt lasu poznany, zbadany, odkryty. Ale odkryty też ze smutnej strony. Las, który zachwyca swoim pięknem, zapachem, kolorami i ciszą, który jest ostoją i domem dla zwierząt jest degradowany przez człowieka. A przecież to nasze wspólne dobro. Las nie zaśmieca się sam... Dzieci to doskonale rozumieją, dlaczego nie dorośli? 

        O lesie będziemy jeszcze dużo opowiadać podczas zajęć naszego kółka. Kolejne spotkanie już za tydzień ;)

       

      Małgorzata Kurek 

     • Wizyta gościa

      22.09.2021

        20 września w klasie 2a odbyła się niecodzienna lekcja. Gościliśmy mamę jednego z naszych kolegów. Było to pierwsze takie spotkanie, podczas którego poznaliśmy sekrety jej pracy. Pani Małgorzata pracuje na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu na Wydziale Nauk o Żywności i Żywieniu. Przygotowała dla nas niezwykle ciekawy wykład pt. „Laboratorium od kuchni”, podczas którego przybliżyła nam miejsce Uniwersytetu Przyrodniczego. Pani Małgorzata pracuje w laboratorium, w związku z czym, mieliśmy okazję zobaczyć część jego wyposażenia, takiego jak cylindry, pipety, zlewki itp. Podczas lekcji, po części „teoretycznej” przyszedł czas na część „praktyczną”. Dowiedzieliśmy się, że różne składniki wykorzystywane w kuchni mogą posłużyć nam do wykonywania eksperymentów.


        Pod fachowym okiem Pani Małgorzaty dokonaliśmy niezwykłych eksperymentów takich jak: dmuchanie balona bez nadmuchiwania go ustami, wybuch wulkanu, lawa, pasta słonia czy gumowe jajko. Przy każdym doświadczeniu dowiedzieliśmy się, dlaczego tak się dzieje. Na koniec lekcji każdy uczeń otrzymał także małą niespodziankę w postaci upominku. Wiemy już, że aby zostać pracownikiem uczelni i wykładowcą dla studentów to przed nami długa droga i trzeba sporo się uczyć.

        Pani Małgorzacie z całego serca bardzo DZIĘKUJEMY za te niezwykle cenne doświadczenie i poświęcony dla nas czas. Będziemy długo wspominać tę lekcję w naszej klasie. Mamy nadzieję, że wkrótce kolejni rodzice podzielą się z nami swoimi umiejętnościami, pasjami, zainteresowaniami.

       

      Zuzanna Balcerowiak

       

    • Mali Odkrywcy
     • Mali Odkrywcy

      19.09.2021

        Wszyscy uwielbiamy spędzać czas na łonie przyrody wśród zielonych łąk, śpiewu ptaków, szumu morza czy zapachu lasu. Jednocześnie jednak to my - ludzie jesteśmy największymi niszczycielami przyrody i największym zagrożeniem dla naszej planety. Dlatego tak ważna jest edukacja ekologiczna już od najmłodszych lat i uwrażliwianie dzieci na piękno, ale też z roku na rok zwiększające się potrzeby naszej planety. Przedstawiamy Państwu uczestników koła przyrodniczego - Małych Odkrywców, uczniów klas pierwszych, drugich i trzecich, którzy w ciągu roku szkolnego poznawać będą zjawiska przyrodnicze, rozwijać swoją ciekawość oraz zainteresowania, obserwować, badać i eksperymentować. 

        Mali Odkrywcy to dzieci niezwykle wrażliwe, zachwycające się każda cząstką przyrody napotykaną na swej drodze. Tę wrażliwość koniecznie musimy podtrzymywać i pielęgnować, aby zaowocowała w przyszłości proekologiczną postawą, zarażając nią wszystkich ludzi spotykanych dookoła.

      Małgorzata Kurek

     • Święto Pieczonego Ziemniaka

      19.09.2021

        Minęło już ponad 400 lat od czasu, kiedy hiszpańscy marynarze przywieźli z Ameryki do Europy bulwy ziemniaka. Kartofle, pyry, kompery, bulwy, czy po prostu ziemniaki znamy nie od dziś pod różnymi postaciami- frytki, gotowane, smażone, pieczone. I to właśnie pieczonymi ziemniakami uczniowie klas I-III postanowili uczcić Święto Pieczonego Ziemniaka, które obchodziliśmy 15 września.
        Dzięki uprzejmości pani Sołtys z Napachania - p. Agnieszki Kram mogliśmy bliżej przyjrzeć się uprawie ziemniaków oraz wziąć udział w wykopkach. Z wielkim entuzjazmem i zapałem przystąpiliśmy do pracy- zbieraliśmy, a następnie segregowaliśmy nasze zbiory. Nie obyło się bez ogniska i zapachu pieczonych pyr, które zajadaliśmy ze smakiem w towarzystwie gzika przygotowanego przez niezawodnych rodziców.
        Ogromne podziękowania dla pani Sołtys oraz wszystkich zaangażowanych w to wydarzenie.

       

      Magdalena Maciaszek

     • Dzień Kropki

      19.09.2021

       

        15 września obchodziliśmy  w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Kropki – święto kreatywności, odwagi i zabawy. Inspiracją dla Święta Kropki była książka Petera Reynolds`a „The Dot”, opowieść o kropce, która zmieniła świat małej Vashti, czy też raczej o Vashti, która dzięki kropce uwierzyła w siebie i swoje możliwości. 

       W ramach kropkowych aktywności szukaliśmy kropek w najbliższym otoczeniu, łączyliśmy kropki, przyklejaliśmy kropki, tworzyliśmy kropkowe obrazy, obejrzeliśmy filmy edukacyjne o kropce, przeliczaliśmy biedronkowe kropki, czytaliśmy fragmenty tekstów z kropką w roli głównej….… Wszystko po to, żeby odkryć swój własny wyjątkowy talent i uwierzyć w siebie.


        Przypominamy, że konkurs fotograficzny „Świat w kropki” cały czas trwa. Czekamy na zdjęcia przedmiotów, roślin, zwierząt, zjawisk  pogodowych itp. w kropki, które z ogromną przyjemnością zaprezentujemy całej społeczności szkolnej w Napachaniu.
        Przysyłajcie zdjęcia na adres: bogdana.krajewska@zsp-napachanie.pl

      Wychowawcy świetlicy

     • Program "Dobre łącza"

      02.09.2021

        Zespół Szkolno-Przedszkolny w Napachaniu dołączył do programu „Dobre łącza”, organizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Celem programu "Dobre łącza" jest wzmacnianie bezpieczeństwa dzieci w internecie poprzez rozwijanie ich kompetencji społeczno-emocjonalnych (SEL) takich jak: samoświadomość, samokontrola, świadomość społeczna, zdolności interpersonalne i odpowiedzialne podejmowanie decyzji.
      W roku szkolnym 2021/2022 zostaną przeprowadzone w wybranych klasach warsztaty mające na celu ukształtowanie wyżej wymienionych kompetencji.


      Nikola Krasowska 

     • Uwaga!

      02.09.2021

        Uprzejmie informujemy, że pierwsze spotkania z rodzicami odbędą się stacjonarnie w szkole, dnia 8 września o godz. 17.00 (z zachowaniem reżimu sanitarnego).Po zebraniach ok.18.30 odbędzie się pierwsze spotkanie z przedstawicielami Rad Oddziałowych w celu przeprowadzenia wyborów Przewodniczącego i Prezydium Rady Rodziców.


      Serdecznie zapraszamy!

     • Uwaga!

      02.09.2021

      Uprzejmie informujemy, że pierwsze spotkania z rodzicami odbędą się stacjonarnie w szkole, dnia 9 września o godz. 17.00 (z zachowaniem reżimu sanitarnego).Po zebraniach ok.18.30 odbędzie się pierwsze spotkanie z przedstawicielami Rad Oddziałowych w celu przeprowadzenia wyborów Przewodniczącego i Prezydium Rady Rodziców.

      Serdecznie zapraszamy!

    • Weź ze sobą miłe słowo...
     • Weź ze sobą miłe słowo...

      02.09.2021

      Witajcie!

      Dziś mamy dla Was wyjątkową propozycję na powitanie roku szkolnegoNa wejściu w szkole znajduje się skrzynka oraz plakat z DOBRYM SŁOWEM, które można odrywać i zabrać ze sobą lub podarować komuś, aby wywołać uśmiech na twarzy, czy poprawić nastrój. To drobny gest, a może sprawić wiele radości :)

      Zespół specjalistów