• NIEZWYKLI MĘŻCZYŹNI I NIEZWYKŁE ZAWODY - DZIEŃ 5

      30.09.2022

       

      Dzisiejsze święto – Dzień  Chłopaka to bardzo dobra okazja, by zakończyć i podsumować świetlicowy cykl zajęć „Niezwykli mężczyźni i niezwykle zawody”. Dlatego też nie mogło dzisiaj  zabraknąć niespodzianki dla chłopców i nie tylko……. 
      Otóż w naszej szkole pojawił się, kolejny zaproszony gość, którym był Pan Przemysław Kiejnich – właściciel gospodarstwa rolnego z pobliskich Kobylnik. Przy okazji opowiedział dużo ciekawostek na temat pracy rolnika. Uczniowie dowiedzieli się, jakie są różne gatunki zbóż, jakie prace polowe wykonuje  rolnik podczas czterech pór roku oraz zapoznali się ze sprzętem rolniczym -  super nowoczesnym  ciągnikiem, którym przyjechał osobiście do nas nasz gość. Każdy mógł usiąść za kierownicą ciągnika i poczuć się, jak prawdziwy rolnik.      W drugiej części dnia udaliśmy się na wycieczkę do Przychodni Weterynaryjnej LORWET w Napachaniu. Zawód weterynarza przybliżył naszym uczniom Pan Łukasz Lorkiewicz. Dzieci dokładnie obejrzały gabinet weterynaryjny, dowiedziały się, na czym polega praca weterynarza. Pan Łukasz opowiedział, w jaki sposób leczy swoich pacjentów, zaprezentował narzędzia medyczne potrzebne do badania zwierząt. Z wielkim zaciekawieniem obejrzeliśmy wszystkie pomieszczenia kliniki oraz znajdujące się w nich urządzenia. Ogromne wrażenie zrobiła na dzieciach profesjonalna sala operacyjna dla zwierząt. 
      To był dzień pełen atrakcji i niezapomnianych wrażeń.
      Dziękujemy obu Panom za poświęcony czas i bardzo ciekawe spotkania. Wszystkim chłopcom małym i dużym życzymy wszystkiego najlepszego. 

      Nauczyciele świetlicy

     • WARSZTATY KNOCKKNOCK

      30.09.2022

      Dzień Chłopca w klasach 1a i 1b obchodziliśmy w w sposób twórczy i kreatywny. W warsztatach KnockKnock w ruch poszły deseczki, listewki, gwoździe i wkręty. Dzięki  odpowiednim narzędziom stworzyliśmy niepowtarzalne hulajnogi. Z wykorzystaniem instrukcji odkrywaliśmy świat techniki i matematyki. Z satysfakcją podziwialiśmy nasze dzieła i poczuliśmy motywację do dalszego działania. Prace zabraliśmy do naszych domów. Oczywiście nie obyło się bez laurek, słodkości i życzeń.


      Sylwia Kiejnich

     • CZYTUSIE w podróży

      30.09.2022

      Koło Czytelnicze Czytusie rozpoczyna IV edycję projektu edukacyjnego „CZYTAM Z KLASĄ  lekturki spod chmurki”, pod kryptonimem PODRÓŻOWANIE PRZEZ CZYTANIE.
      Będzie to okazja do świetnej zabawy, dzięki której, poprzez czytanie uczniowie pogłębią wiedzę na temat Polski, wybranych krajów na kuli ziemskiej, ich piękna, różnorodności, kultury i tradycji. 
      Podczas naszej pracy towarzyszyć nam będą plastelinowe Czytusie, które pomogą wybrać książki i zabiorą nas w podróże pełne przygód wesołych i smutnych, ciekawych, tajemniczych, niemożliwych i pełnych emocji. Wspólnie będziemy czytać, budować, tworzyć i szukać rozwiązań. Naszej pracy przyglądać się będzie Chmurka TOSIA. 

      Sylwia Kiejnich

     • Warsztaty w Muzeum Archeologicznym

      29.09.2022

      W czwartek 29 września uczniowie z klasy 2a i 2b wzięli udział w niecodziennych warsztatach w Muzeum Archeologicznym na Ostrowie Tumskim w Poznaniu: Sto lat temu w zbiorach muzeum znajdował się drogocenny kielich, wykonany ze złota. Niestety w czasie II wojny światowej zaginął wraz z częścią zabytków. Jednak podczas porządkowania magazynu pracownicy muzeum odkryli zakurzoną paczkę i tajemniczy list, który daje nadzieję na odnalezienie cennego eksponatu. Zawiera on listę zadań, których wykonanie ujawni miejsce, w którym schowany jest kielich.

      Dzieci, aby znaleźć bezcenny zabytek musiały wykazać się sprytem i spostrzegawczością i tak też się stało – skarb został znaleziony.

      29.09 to również Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Oprócz warsztatów uczniowie uczestniczyli w spacerze po Ostrowie Tumskim w Poznaniu, słuchając historii początków miasta, ale także wysłuchali opowiadań o wartościach i dobrych uczynkach, czytanych przez nauczycieli naszej szkoły i nie tylko.

      Zapraszamy do galerii zdjęć.

      Karolina Staszak

     • NIEZWYKLI MĘŻCZYŹNI I NIEZWYKŁE ZAWODY - DZIEŃ 4

      29.09.2022

      Tym razem w naszej świetlicy gościliśmy Pana Mariusza, który na co dzień zajmuje się dekarstwem. Wszyscy zastanawialiśmy się, na czym ten zawód polega, ale zaproszony gość bardzo szybko zaspokoił naszą ciekawość. W sposób obrazowy i zrozumiały opowiedział nam o swojej pracy, demonstrując narzędzia, jakich używa i materiał, jaki jest potrzebny do prac dekarskich. Ponieważ dach jest jedną z ważniejszych części budynku, wykonanie jego wymaga od dekarza dużych kwalifikacji i ogromnego doświadczenia. Dzisiejsze spotkanie pokazało nam, jak ciężki i niebezpieczny jest zawód dekarza, ale jeśli wykonuje się go z pasją, tak jak w przypadku Pana Mariusza, to wszelkie trudy i lęki można pokonać.

      Świetliczaki dziękują za niezwykłe spotkanie.

      PS. Tak na marginesie, to Pan Mariusz Puk ma jeszcze jedną pasję- jest społecznikiem i osobą mocno zaangażowaną w życie społeczne- jest jednym z radnych w naszej gminie.

      Nauczyciele świetlicy

     • NIEZWYKLI MĘŻCZYŹNI I NIEZWYKŁE ZAWODY – DZIEŃ 3

      29.09.2022

      Na ten dzień czekały nie tylko Świetliczaki, ale i wszyscy uczniowie naszej szkoły. Gościł u nas znany aktor Teatru Nowego w Poznaniu oraz aktor filmowy- Michał Grudziński. Znany przez nas i naszych uczniów z seriali: „Rodzinka pl”, „Kiepscy”, „Na dobre i na złe”, „Prawo Agaty”.

      Podczas spotkania pojawiło się dużo pytań do naszego gościa, który w sposób bardzo szczegółowy i zabawny udzielał odpowiedzi. Poznaliśmy historię barwnego życia Pana Michała, jak został aktorem, co trzeba zrobić i jakie szkoły ukończyć, aby nim zostać, oraz na czym polega praca aktora w teatrze i w filmie. Mogliśmy również podziwiać jego zdolności aktorskie, podczas recytacji wiersza J. Tuwima pt. „Ptasie Radio”. Brawom nie było końca. Na zakończenie naszemu specjalnemu gościowi wszyscy uczniowie zaśpiewali gromkie sto lat z okazji zbliżających się jego imienin.

      Każdy mógł otrzymać autograf z indywidualną dedykacją.

      Bardzo dziękujemy Panu Michałowi Grudzińskiemu za wspaniałe spotkanie, które na długo pozostanie w naszej pamięci.

      Nauczyciele świetlicy

     • NIEZWYKLI MĘŻCZYŹNI I NIEZWYKLE ZAWODY – DZIEŃ 2

      29.09.2022

      Dzisiaj nasza świetlica zamieniła się w małą drukarnię, a to za sprawą niecodziennych gości – pracowników drukarni w Mrowinie. Wiemy już, jak powstaje książka i okładka, czym zajmuje się poligrafia, jak wygląda maszyna do drukowania. Z takim zasobem wiedzy przystąpiliśmy do zajęć praktycznych. Za pomocą gąbek i patyczków, przy użyciu farby drukarskiej tworzyliśmy jedyne w swoim rodzaju obrazy. Tym razem nikogo nie trzeba było namawiać, a i na efekty pracy długo nie musieliśmy czekać.

      Dziękujemy pracownikom Drukarni CGS sp. z.o.o. w Mrowinie za ciekawą lekcję w ramach preorientacji zawodowej. Tym razem zgłębiliśmy tajniki wiedzy o kolejnym niezwykłym zawodzie – drukarza.

      Nauczyciele świetlicy

     • ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA

      29.09.2022

      Wtorek 27 września był dla uczniów klasy VI dniem spędzonym w gospodarstwie Państwa Kram. Dzieci z naszej szkoły miały okazję wziąć udział w wykopkach. Miały możliwość poznać trud pracy w polu podczas jesiennych obowiązków. Ochoczo zbierały owoce ziemi, co zostało nagrodzone pieczonymi w ognisku ziemniakami z gzikiem i kiełbaskami. Jedną z atrakcji było karmienie kóz. Uczniowie chętnie zbierali zielone soczyste liście, którymi mogli nakarmić zwierzęta.

      Smak i zapach z wykopków zapamiętamy na długo.

      DZIĘKUJEMY GOSPODARZOM ZA BARDZO MIŁO SPĘDZONY CZAS I PRZYGOTOWANE SMAKOŁYKI

      Klasa VI z wychowawcą

     • DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

      29.09.2022

      26.09 obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języków Obcych. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły przygotowali piękne wystawy związane z różnymi zakątkami Europy. Na korytarzu można było swobodnie podróżować między Włochami, Ukrainą, a nawet Szwecją. Odwiedzić Muminki, Krecika lub zatańczyć flamenco, spróbować smakołyków, od ciast po oliwki z fetą, popijając espresso. Cudowny misz masz kultur i języków. Każde stoisko odkrywało przed nami piękne sentencje zapisane w oryginale. Języki obce otwierają nam drzwi do nowych możliwości. „ Znając języki, wszędzie czujesz się jak u siebie w domu”.

      Monika Bachorz

     • NIEZWYKLI MĘŻCZYŹNI I NIEZWYKŁE ZAWODY- DZIEŃ 1

      29.09.2022

      Dzisiaj rozpoczęliśmy w świetlicy tygodniowy cykl zajęć przybliżający uczniom  niezwykłe zawody. Z samego rana wybraliśmy się  do pobliskiej remizy  Ochotniczej Straży Pożarnej w Napachaniu, gdzie uczniowie mogli zapoznać się  z trudną, odpowiedzialną i niebezpieczną pracą strażaka. Na początku dzieci obejrzały sprzęt, jakim posługują się strażacy w swojej codziennej pracy, ratując zwierzęta, ludzi z pożarów czy wypadków. Pod czujnym okiem naszego przewodnika poznali zasady udzielania pierwszej pomocy medycznej oraz utrwalili numer telefonu do Straży Pożarnej - 998 i numer alarmowy – 112.  Oczywiście nie obyło się bez pamiątkowego zdjęcia przy wozie strażackim.

      Serdecznie dziękujemy Panom Strażakom – Darkowi i Michałowi za umożliwienie naszym świetliczakom poznanie zawodu strażaka z bliska.       Chętne dzieci, OSP w Napachaniu  zaprasza również do uczestnictwa w Młodzieżowej  Drużynie Pożarniczej. Szczegółowe informacje udzieli Pani Klaudia Surma - Opiekun Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej oraz Pan Dariusz Andrzejewski- Naczelnik OSP. nr kontaktowy +48 72459965

      Nauczyciele świetlicy

     • PIERWSZY DZIEŃ JESIENI W PRZEDSZKOLU

      29.09.2022


      23 września to pierwszy dzień jesieni. Przedszkolaki dobrze o tym wiedzą i witają tę porę roku bardzo hucznie.
      Dzień rozpoczął się niezwykłym znaleziskiem -Pani Jesień zostawiła dla przedszkolaków list, w którym wyjaśniła, jak zmieni się przyroda wraz z jej przyjściem. Dzieci dowiedziały się, że dni będą coraz krótsze, a poranki i wieczory chłodniejsze niż do tej pory. Pani Jesień poprosiła dzieci o wykonanie jej portretu - każda z grup wykonała go zdumiewająco przepięknie, wykorzystując materiały naturalne a także ulubione kolory Pani Jesieni - żółty, czerwony, pomarańczowy i brązowy. Prezentacji portretów dzieci dokonały podczas wspólnego spotkania z Panią Jesienią. Na życzenie tego gościa każda z grup przygotowała okrzyk, którym go powitała. Sama Pani Jesień przygotowała dla dzieci jesienne zagadki.      Dzieci wykonały także dla niej program artystyczny - śpiewały wspólnie jesienne piosenki, nie zabrakło także tańców. Na zakończenie każda z grup mogła zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z Panią Jesienią, a także zdjęcia w foto-budce. 

      Mamy nadzieję, że cała ta pora roku będzie tak barwna, jak jej pierwszy dzień. 

      Wychowawcy

     • LEKCJA DEMOKRACJI- WYBORY DO SAMORZĄDU SZKOLNEGO

      29.09.2022

      Dnia 23 września w Szkole Podstawowej w Napachaniu odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego, w których wzięli udział uczniowie klas 4 - 8. Głosowało 139 osób (spośród 148 uprawnionych do głosowania). Frekwencja wyniosła więc 94%. Najwięcej osób oddało swój głos na Agatę Piłkę, która zostaje tym samym Przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego. Zastępcą przewodniczącego został natomiast Wiktor Wawrocki, który w wyborach uzyskał drugą lokatę. Pozostali kandydaci (Nataniel Stawski, Matylda Żuchowska, Klaudia Horemska i Zofia Musiał) wejdą w skład Rady Samorządu Szkolnego i na najbliższym zebraniu rozdzielą między siebie pozostałe funkcje (sekretarz, rzecznik, itp.). Pozostałe chętne osoby zapraszamy do czynnego wzięcia udziału w pracach Samorządu Uczniowskiego. Im nas więcej - tym ciekawsze będzie życie naszej szkoły. 

      Joanna Szymańska
      (dotychczasowy opiekun Samorządu Szkolnego)

     • DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

      23.09.2022

      20 września obchodziliśmy bardzo ważne święto w naszym przedszkolu, a mianowicie DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA.
      Na naszych milusińskich czekało sporo atrakcji - konkurencje sportowe, gry i zabawy ruchowe, tańce. Nie zabrakło także seansów z ulubionymi bajkami oraz przekąskami.
      Na zakończenie dzieci otrzymały dyplomy, medale oraz balony.

      Nasze przedszkole podjęło się także wyzwania na Dzień Przedszkolaka.
      Wyzwanie polegało na stworzeniu ogromnego szablonu drzewa, które następnie należało ozdobić dłońmi dzieci. 

      Wszystkim dzieciom życzymy mnóstwo radości i słodkości!

      Wychowawcy

     • EKO-DRUŻYNA

      23.09.2022

      Pierwsze zajęcia Koła Przyrodniczego za nami. Przestawienie teatralne „Eko-Drużyna. Misja Elektrośmieć” z udziałem aktorów i mapetów Teatru Syrena w Warszawie obejrzane. Zasady ekologicznego postępowania i działania na rzecz środowiska wyrażone  w naszych eko-plakatach. Tajemniczy PSZOK rozpracowany.
      Bądźmy eko i działajmy na rzecz ochrony środowiska !!!

      Sylwia Kiejnich

     • RATUJEMY I UCZYMY RATOWAĆ

      23.09.2022

      Świetliczaki poznają zasady udzielania pierwszej pomocy w cyklu zajęć prowadzonych przez Panią Małgosię  -"Ratujemy i uczymy ratować".
      Na pierwszych zajęciach dowiedzieliśmy się, co to jest pozycja boczna bezpieczna i jak ją zastosować w praktyce. To niezwykle cenne i przydatne informacje. Czekamy na kolejne zajęcia.

     • To MY 1B!!!

      23.09.2022

      18 niepowtarzalnych charakterów i niezwykłych temperamentów.
      Rozgościliśmy się już w szkole na dobre i intensywnie zabraliśmy do nauki;) Poznajemy pierwsze litery i cyfry, przypominamy i rozszerzamy wiadomości. Obecnie podejmujemy tematykę jesienną. Dzisiaj byliśmy na grzybach i szukaliśmy w lesie kolorów  jesieni;)

      Małgorzata Kurek

     • TURNIEJ PIŁKARSKI IM. MARCINA MATYSIAKA

      19.09.2022

         

         W sobotę 17.09 na orliku przy Szkole Podstawowej w Napachaniu odbył się XI Turniej Piłkarski im. Marcina Matysiaka. Podczas tego wydarzenia nie mogło zabraknąć reprezentacji Szkoły Podstawowej w Napachaniu. Nasz zespół stoczył trzy pojedynki: z dwiema drużynami GKS Rokita Rokietnica i z drużyną Szkoły Podstawowej w Rokietnicy. Nasi chłopcy z zaangażowaniem reprezentowali Naszą szkołę i wygrali wszystkie pojedynki prezentując podczas nich wspaniałe, waleczne postawy i piłkarskie umiejętności. Dodatkowym wyróżnieniem dla naszej drużyny była nagroda króla strzelców, którą przy wsparciu kolegów zdobył kapitan naszego zespołu Marcel Skrzypczak.


         Na jakość gry naszego zespołu z pewnością nie mały wpływ miały obecność rodziców naszych zawodników, uczniów naszej szkoły, a także Pani dyrektor Małgorzaty Łopatki. Dziękujemy serdecznie za Wasz doping, bez Was z pewnością trudniej byłoby osiągnąć tak dobry wynik.

      PS. Jako społeczność szkolna możemy być dumni z reprezentujących Nas chłopców!