• Adwentowe lampiony

      28.11.2021

        W ramach zajęć religii uczniowie klas 1-8 wykonali pracę dla chętnych - lampion adwentowy. Uczniowie w przygotowaniu lampionów wykorzystali: szkło, metal, różne ozdoby (z papieru i sznurka).
        Prace zasługują na uwagę, bo pomysłowość i wykonanie prac stoi na bardzo wysokim poziomie, zresztą sami oceńcie.

      Karolina Staszak
       Hubert Chojnacki

    • Dzień Pluszowego Misia w przedszkolu
     • Dzień Pluszowego Misia w przedszkolu

      28.11.2021

        25 listopada w naszym przedszkolu obchodziliśmy bardzo ważne święto "Dzień Pluszowego Misia". Dzieci poznały historię powstania pluszaków oraz najbardziej znane bajkowe misie. Dla przedszkolaków w tym dniu przygotowano wiele atrakcji: były zagadki, misiowe fotobudki, opaski i maski, zabawy plastyczne, matematyczne oraz muzyczno-ruchowe do piosenek o misiach. Nie zabrakło również życzeń dla misiów i słodkiego poczęstunku w formie żelków misiów.

      Wychowawcy grup 

     • DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

      25.11.2021

        25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci – Pluszowy Miś. W naszej szkole ten dzień rozpoczął się bardzo radośnie, każdy uczeń i nauczyciel wchodząc do szkoły, został odznaczony misiowym medalem. Uczniowie klas młodszych mogli przynieść do szkoły swojego ulubionego pluszowego przyjaciela, który niewątpliwie umilił im czas spędzony w szkole.
        Uczniowie podczas zajęć świetlicowych  zapoznali się z historią Pluszowego Misia, wyglądem i warunkami życia niedźwiedzi oraz postaciami m
       Wszyscy z dużym zainteresowaniem oglądali wystawę pluszaków, przyniesionych przez nauczycieli i uczniów.
        Trudno sobie wyobrazić dzisiejszy świat bez Pluszowego Misia. Jest przyjacielem dzieci już od ponad 119 lat. Wszyscy jesteśmy zgodni, że pomimo coraz bardziej nowoczesnych i atrakcyjnych zabawek  miłość do MISIA nie przemija.


      Nauczyciele świetlicy

     • Dzień Kredki

      25.11.2021

        Żabki oraz Leśne Duszki świętowały Dzień Kredki. Przedszkolaki poznały etapy powstawania kredek oraz dowiedziały się jakie są ich rodzaje. Dzieci wymieniały skojarzenia związane z dzisiejszą bohaterką, czytały globalnie, a następnie segregowały kredki według koloru oraz wielkości. Przeliczały i porównywały zbiory, układały rytmy oraz tworzyli obrazy z kredek. Ponadto Leśne Duszki wykonały czapeczki w kolorach swoich ubrań, tworząc w ten sposób kredkę oraz wspólnie pokolorowały gigantyczną kolorowankę. Natomiast u Żabek odbyły się zajęcia sensoplastyczne. W ten sposób jesienny, pochmurny dzień zamieniliśmy w kolorowy i radosny czas wspólnych zabaw.

      Magda Adamska

     • Co to jest niepodległość? Wizyta w muzeum

      24.11.2021

         

         11 listopada to dzień odzyskania przez Polskę niepodległości.


         W celu przybliżenia  uczniom klasy 3a i 3b, tego dość trudnego tematu, odwiedziliśmy leżące w sąsiedniej gminie Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie. Pan Michał Krzyżaniak, dyrektor muzeum opowiedział o zaborach naszego kraju, który na 123 lata zniknął z mapy Europy. Dowiedzieliśmy się o restrykcjach stosowanych wobec Polaków w tamtych czasach i o trudach pielęgnowania tego, co polskie. Uświadomiliśmy sobie, jak powstańcy walczyli o naszą wolność. Muzeum, które zwiedzaliśmy, składa się z trzech poziomów wystawowych. Na parterze znajdują się pamiątki związane z generałem Józefem Dowbor Muśnickim  – naczelnym dowódcą Powstania Wielkopolskiego, organizatorem  i dowódcą Armii Wielkopolskiej w 1919 roku. 
        
      Poznaliśmy historię jego dwóch tragicznie zmarłych córek: Janiny Lewandowskiej (rozstrzelanej 21 lub 22 kwietnia 1940 roku w Katyniu) i Agnieszki (zamordowanej przez Niemców 22 czerwca 1940 roku w Palmirach). Na niższym poziomie obejrzeliśmy eksponaty po powstańcach wielkopolskich, tj.: legitymacje, odznaczenia, dokumenty, zdjęcia, publikacje gazetowe i książkowe. Na piętrze natomiast zaciekawiły wszystkich, szczególnie chłopców, ekspozycje uzbrojenia żołnierzy – powstańców, tj.: stanowisko strzelnicze, karabin maszynowy, umundurowanie i makieta pociągu pancernego.  W czasie pobytu w muzeum odbyły się również warsztaty podczas których dzieci wykonały  plakaty z orłem w tle.  Można je obejrzeć w naszej szkole. Po wizycie w muzeum udaliśmy się na pobliski cmentarz parafialny, gdzie spoczywa generał Józef Dowbor-Muśnicki. Zapaliliśmy znicze na grobie dowódcy i organizatora powstania, które przekształciło się w regularną walkę wojska polskiego z armią pruską na terenach ziem wielkopolskich. Wytyczona w ten sposób została granica zachodnia II Rzeczypospolitej.

        To była interesująca lekcja historii.

      Sylwia Kiejnich

     • MARZYCIELSKA POCZTA

      21.11.2021

         Nasza szkoła kolejny raz wzięła udział w ogólnopolskiej akcji dobroczynnej Marzycielska Poczta.  Polega ona na pisaniu tradycyjnych listów i kartek do ciężko chorych dzieci. Wysyłanie takich namacalnych kartek czy listów ma na celu wsparcie psychiczne dzieci, a także ich rodzin, co oczywiście ma bardzo duże znaczenie.  W naszej szkole uczniowie przygotowali listy w których napisali o swoich zainteresowaniach i marzeniach oraz wykonali kartki.  Każdy mógł sobie wybrać adresata spośród wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, im. ks. J. Twardowskiego,  objętych opieką Stowarzyszenia Motylek na rzecz dzieci specjalnej troski w Konarzewie. Wielu uczniów szkoły przystąpiło do akcji. NAPISALIŚMY 26 LISTÓW.

          „Dla dzieci listy i kartki stanowią ogromne wsparcie. Dzieci często proszą rodziców o ponowne przeczytanie treści listów lub same wielokrotnie do nich wracają. Często od rodziców dzieci słyszymy, że nie spodziewali się, iż korespondencja sprawi tak dużo radości ich pociechom – więcej radości niż niejeden tradycyjny prezent.”

          Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy włączyli się do akcji.

      Sylwia Kiejnich

      Zuzanna Balcerowiak

    • PODSUMOWANIE AKCJI "MAŁY GEST, WIELKI CEL"
     • PODSUMOWANIE AKCJI "MAŁY GEST, WIELKI CEL"

      21.11.2021

        Kierujemy do Państwa serdeczne podziękowania za tak liczny odzew na zorganizowaną przez nas zbiórkę darów dla Roksanki. Zebraliśmy kilka paczek pieluszek, sporą ilość chusteczek nawilżanych, zabawki sensoryczne, książeczki, puzzle, piłki, miśki, kilka ubranek, słodkości i inne podarunki.
        Dzieci z grup "Leśne Duszki " i "Żabki" z wielką radością przygotowały kartki z życzeniami dla dziewczynki. 
      Sprawiliście Państwo wraz z dziećmi wspaniały prezent Roksance.

      Jeszcze raz dziękujemy bardzo za okazane serce.

      Serdecznie pozdrawiamy,
      Anna Kwiatkowska i Edyta Hancyk

     • Pasowanie na przedszkolaka

      21.11.2021

        Dnia 19.11.2021r. (PIĄTEK), w naszym przedszkolu odbyła się ważna uroczystość dla wszystkich nowoprzyjętych dzieci - PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA. To pierwsze tak ważne wydarzenie dla nowych dzieci z grupy: KRASNOLUDKI, ŻABKI oraz LEŚNE DUSZKI.
        Pasowanie to symbol, że dzieci stają się oficjalnie prawdziwymi przedszkolakami. Mali artyści ubrani w odświętne stroje zaprezentowali swoje umiejętności: śpiewali piosenki, mówili wierszyki, a także tańczyli dając tym samym dowód, jak dużo już potrafią 😊 Po części artystycznej nastąpił akt pasowania, czyli dotknięcie ramienia każdego dziecka za pomocą ogromnej kredki przez Panią Dyrektor. 
        Na pamiątkę bohaterowie uroczystości otrzymali dyplomik oraz mały upominek, aby ten dzień stał się miłą pamiątką na wszystkie, przedszkolne lata.
        KRASNOLUDKI, ŻABKI oraz LEŚNE DUSZKI - witamy w gronie napachańskich przedszkolaków!

       

      Wychowawczynie

     • Dzień Praw Dziecka

      21.11.2021

        20 listopada przypada Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Grupa Tropicieli obchodziła go właśnie w piątek. Dzieci obejrzały krótki filmik edukacyjny, a następnie wspólnie wyjaśniliśmy sformułowanie "Prawa Dziecka" i stworzyliśmy "Drzewo Naszych Praw", do którego dzieci same podawały swoje przykłady. Zwróciliśmy również uwagę, że mamy nie tylko prawa, ale także obowiązki. Na koniec przyszli pierwszoklasiści wysłuchali piosenki  o prawach dziecka, a podczas odpoczynku nie zabrakło czytania bajek "Przygody Radka i Darii, dzielnych radców z kancelarii" oraz "od radców prawnych bajka ciekawa, o obowiązkach dziecka i prawach!". 

      Wychowawcy grupy Tropiciele

     • DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

      20.11.2021

         21 listopada obchodzimy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość i wzbudzenie w nich pozytywnych emocji. Przesłanie akcji jest proste: bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta. 
         W tym roku ten dzień przypada w niedzielę, a my już od tygodnia  kierowaliśmy się hasłem:
      "Koleżanko, Kolego bądź życzliwy dla każdego, bo życzliwość się opłaca i w dobroci do nas wraca".
      Prowadziliśmy rozmowy na temat, co to jest życzliwość, czym charakteryzuje się życzliwa osoba oraz czy warto być takim człowiekiem. Podczas zajęć wysłuchaliśmy piosenki Agnieszki Osieckiej śpiewanej przez Jana Kobuszewskiego pt.: "Piosenka dla życzliwego", słuchaliśmy bajek o tej tematyce oraz wykonaliśmy plakaty "Życzliwa minka" i "Bukieciki Życzliwości".


         Teraz wszystkie dzieci są pewne, że życzliwość ma moc uszczęśliwiania siebie, a przede wszystkim innych. 


      Nauczyciele świetlicy

     • Dzień Tolerancji

      21.11.2021

         Tropiciele obchodzili 16 listopada Dzień Tolerancji. Wspólnie dowiedzieli się czym ona jest, dzieci zgłaszały swoje pomysły na wytłumaczenie tego terminu. Każdy powiedział drugiej osobie coś miłego i sam doświadczył, jak to jest otrzymywać od kolegów i koleżanek miłe słowo.
      Wspólnie doszliśmy do wniosku, że każdy z nas jest wyjątkowy i to jest piękne.

      Wychowawcy grupy Tropiciele 

     • Czytamy z wartościami - listopad

      20.11.2021

        W ramach przeprowadzanego projektu "Czytamy z wartościami: przypowieści biblijne i inne ważne opowiadania w oknie teatrzyku kamishibai i nie tylko" w listopadzie na zajęciach z religii omawialiśmy przypowieść o synu marnotrawnym/miłosiernym ojcu, podczas których uczniowie z klas 1-3 mieli możliwość poznania i przypomnienia wartości, jakim jest szacunek wobec rodziców, patrzenie z wdzięcznością na to, co mamy, a nie z zazdrością na to, co mają inni.

        Omówiona została również wartość przebaczenia i szczerego przeproszenia.

        Uczniowie z klasy 3a wykonali na lekcji pracę w małych grupach w formie komiksu z poznanej przypowieści.

       

      Karolina Staszak

     • Konkurs plastyczny na lapbooka rozstrzygnięty!

      20.11.2021

         Z okazji Narodowego Święta Niepodległości  uczniowie ZSP Napachanie klas 1-8 wzięli udział w Konkursie plastycznym na Lapbook-11 Listopada- Narodowe Święto Niepodległości.
         Komisja konkursowa wyłoniła zwycięzcę - Pierwsze miejsce  zajęła praca Tymoteusza Stawskiego, drugie miejsce zajęła praca Nataniela Stawskiego, zaś trzecie miejsce praca Mii Ratajczyk.
      Prace: Jana Gorczyńskiego, Dalii Chojnackiej, Laury Jarmark, Matyldy Żuchowskiej, Oliwiera Woźniaka i Iwa Ratajczyka otrzymały wyróżnienia.
         Wszystkim uczestnikom serdecznie gratuluję, wykonaliście piękne prace, które wspaniale uczciły Narodowe Święto Niepodległości.
         Radzie Rodziców dziękuję za ufundowanie słodkich nagród.
         Zapraszam do udziału w innych konkursach plastycznych.

      Honorata Pytel

     • Co to jest niepodległość? Wizyta w Muzeum Powstańców Wielkopolskich

      18.11.2021

         

         11 listopada to dzień odzyskania przez Polskę niepodległości. W celu przybliżenia uczniom klasy 3a i 3b, tego dość trudnego tematu, odwiedziliśmy leżące w sąsiedniej gminie Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie. Pan Michał Krzyżaniak, dyrektor muzeum opowiedział o zaborach naszego kraju, który na 123 lata zniknął z mapy Europy. Dowiedzieliśmy się o restrykcjach stosowanych wobec Polaków w tamtych czasach i o trudach pielęgnowania tego, co polskie. Dowiedzieliśmy się, jak powstańcy walczyli o naszą wolność.


         W czasie pobytu w muzeum odbyły się również warsztaty podczas których dzieci wykonały  plakaty z orłem w tle.  Można je obejrzeć w naszej szkole.


         Po wizycie w muzeum udaliśmy się na pobliski cmentarz parafialny, gdzie spoczywa generał Józef Dowbor-Muśnicki. Zapaliliśmy znicze na grobie dowódcy i organizatora powstania, które przekształciło się w regularną walkę wojska polskiego z armią pruską na terenach ziem wielkopolskich. Wytyczona w ten sposób została granica zachodnia II Rzeczypospolitej.

      Sylwia Kiejnich

     • Spotkanie w ramach preorientacji zawodowej

      16.11.2021

         W poniedziałek grupę Leśnych Duszków odwiedziła mama Bartka,  która jest logopedą. Pani Justyna opowiadała dzieciom, czym zajmuje się w swojej  pracy. Przedszkolaki dowiedziały się co jest ważne, aby móc pięknie mówić. Dzieci uczestniczyły w wielu ciekawych aktywnościach, dzięki którym ćwiczyły między innymi swoje języczki, policzki, usta oraz uszy. Warsztaty sprawiły dzieciom sporo radości.
         Bardzo dziękujemy Pani Justynie za poświęcony czas oraz bardzo ciekawe zajęcia. Leśne Duszki były zachwycone.

      Magda Adamska

     • Sadzenie cebulek kwiatowych

      16.11.2021

         Nasze przedszkolaki to mali ogrodnicy. Każda z grup posadziła w naszym ogródku cebulki wiosennych kwiatów. Krasnoludki posadziły żonkile i hiacynty, Żabki - tulipany, Leśne Duszki - krokusy, a Tropiciele - szafirki. Wiosną będziemy podziwiać ich piękno.

      Magda Adamska

    • Program Pozytywna Uwaga
     • Program Pozytywna Uwaga

      09.11.2021

      LISTOPAD MIESIĄCEM CHWALENIA

        W pędzie za doskonałością często zapominamy o rzeczy najważniejszej – o relacjach. O tym, że jesteśmy ludźmi i potrzebujemy uwagi, i dobrego słowa. Potrzebują tego uczniowie, nauczyciele i rodzice, bo szkoła to nie wyścig szczurów. Dlatego pod hasłem LISTOPAD MIESIĄCEM CHWALENIA ruszyła III edycja Pozytywnej Uwagi, do której przystąpiła również nasza placówka. Wspólnie uczymy się chwalić. Uczymy, bo chwalić mądrze nie jest prosto. Zachęcamy, by do akcji włączyła się cała nasza społeczność szkolna. Pochwalmy się mądrze nawzajem.

        Wspólnie wyjdźmy za zaklętego kręgu narzekania na szkołę i powiedzmy sobie nawzajem coś pozytywnego. Nauczyciele – uczniom, uczniowie – nauczycielom, rodzice – jednym i drugim. Bądźmy dla siebie dobrzy, bo mamy przecież wspólny cel: wychować dobrych ludzi.

        Wspólnie przegońmy smutek ze szkolnych korytarzy, a może listopadowe chwalenie wejdzie nam w krew i zostanie z nami na cały rok?  Pochwały i życzliwość – one pomagają uczniom, ale i nam dorosłym.

        Wierzymy, że razem, możemy więcej!!!