• 23 kwietnia - Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
     • 23 kwietnia - Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

      23.04.2021

       

      "Jeśli nie lubisz czytać, to znaczy, że nie znalazłeś odpowiedniej książki"

      J.K Rowling

       

         23 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. I choć to zwykły dzień, w tym roku przypadający w piątek, to jest to święto wszystkich czytelników i ludzi związanych z książką i pisaniem. To święto książki wywodzi się z Katalonii, a po raz pierwszy zorganizowano je w 1926 roku. Jest to ważna data w historii literatury światowej: data śmierci Cervantesa, urodzin i śmierci Szekspira. Zgodnie z tradycją katalońską tego dnia mężczyźni obdarowują swoje partnerki czerwoną różą, a one darują im książkę. W 1995 roku UNESCO ogłosiła 23 kwietnia Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich.        W Polsce kwestie praw autorskich reguluje Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Nie łamiemy prawa autorskiego, kiedy dla celów dydaktycznych oglądamy z uczniami film, robimy ksero wiersza czy fragmentu powieści. Możemy nawet, co jest szczególnie ważne w zdalnym nauczaniu, przesłać uczniom np. skan fragmentu książki. Ważne, by trafił on do „ograniczonego kręgu osób uczących się, nauczających lub prowadzących badania naukowe”.


         Uczniowie!!! Powinniście pamiętać, że udostępnione przez nas materiały nie powinny trafić na powszechnie dostępne grupy w mediach społecznościowych i inne serwisy.

         W obecnych pandemicznych okolicznościach, gdy szkoła jest zamknięta, a uczniowie pozostają w swoich domach, moc książek powinna być wykorzystywana do wzmacniania więzi między nimi, redukcji stresu, stymulowania ich umysłów i kreatywności.

         Zachęcamy Wszystkich Czytelników naszej szkolnej biblioteki do celebrowania tego święta z dobrą książka w dłoni! Miłego czytania :)
       

      Ela Skrzypczak

     • Konkurs Plastyczny - Kot w Sztuce

      12.04.2021

        W lutym 2021 roku w naszej szkole odbył się Konkurs Plastyczny "Kot w Sztuce". Na konkurs wpłynęło 29 prac  plastycznych. Komisja konkursowa wyłoniła:

      I miejsce: Jan Gorczyński Ib oraz Mia Ratajczak IIb,

      II miejsce: Daria Browarczyk IIb,

      III miejsce: Marta Jęchorek 4a i Szymon Szczepaniak Va.

      Ponadto wyróżnienia otrzymują: Natalia Kamińska Ia, Nikodem Stempel 2a, Stella Gmyrek 4a, Roksana Roszyk 6b.

        Dziękuję wszystkim uczestnikom konkursu. Dyplomy i drobne upominki będą czekały na Was po powrocie do szkoły. Pozdrawiam serdecznie i zachęcam do udziału w następnych konkursach plastycznych.

      Honorata Pytel