• Dzień Kultury Angielskiej

25.11.2020

W naszym Przedszkolu 30 października obchodziliśmy Dzień Kultury Angielskiej. Na zajęciach z języka angielskiego dzieci dowiedziały się skąd pochodzi święto Halloween i jakie tradycje związane są z tym dniem. Powiedzieliśmy także, że odpowiednikiem Halloween w Polsce jest Dzień Wszystkich Świętych oraz Święto Dyni.
                  Podczas zajęć było dość mrocznie i tajemniczo, ale to była tylko zabawa. Dzięki eksperymentom z "suchym lodem" panowała iście magiczna atmosfera. Małe Przedszkolaki z zaciekawieniem i uśmiechem wpatrywały się w efekty kolejnych doświadczeń.
                Tego dnia rozwiązaliśmy również konkurs "Dyniaczki - cudaczki", który od zawsze cieszy się ogromnym zainteresowaniem.

Ewelina Rybnicka

• 21 LISTOPADA - ŚWIATOWY DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI I POZDROWIEŃ

24.11.2020

21 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Święto to wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Oryginalna nazwa święta brzmi Hallo World Day i symbolizuje cel tego dnia, czyli mówienie hallo (cześć) do przynajmniej dziesięciu osób dziennie. Celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji. Jest to apel przeciwko problemom i często smutnej rzeczywistości.

Pamiętajmy, że życzliwość to nie tylko wielkie czyny, ale drobne gesty, które świadczą o pozytywnych emocjach. Każdego dnia pamiętamy o naszych bliskich, ale również o nas samych. Drobny gest, miłe słowo, uśmiech może odmienić czyjś dzień  Pamiętajmy, że „Życzliwe słowa przyjaciół mogą być krótkie i łatwe do wypowiedzenia, ale ich działanie jest naprawdę wielkie.” (Matka Teresa z Kalkuty)

Polecamy również zapoznać się z artykułem: "Życzliwość to coś więcej niż bycie miłym – to wewnętrzna postawa, filozofia życia" od Natuli - dzieci są ważne.
            Link tutaj: https://dziecisawazne.pl/zyczliwosc-to-cos-wiecej-niz.../

Bądźmy życzliwi na co dzień, a nie tylko od święta:)

Monika Śliwicka

• Konwencja o prawach dziecka

20.11.2020

Najważniejszym dokumentem dotyczącym praw dziecka jest Konwencja o prawach dziecka uchwalona 20 listopada 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych i ratyfikowana przez Polskę w 1991 roku.  Konwencję o prawach dziecka nazywa się również „Światową Konstytucją Dzieci”.
                 Polska wniosła istotny wkład w uchwalenie Konwencji, przedstawiając w 1978 r. Komisji Praw Człowieka Organizacji Narodów Zjednoczonych projekt tego aktu prawnego.
                 Ideą Konwencji jest traktowanie dziecka jako obywatela oraz respektowanie jego praw, które przynależą każdemu człowiekowi.

Karolina Nowicka

06.11.2020

W dniach 10-25 października uczniowie naszej szkoły po raz kolejny uczestniczyli w CodeWeek, czyli Europejskim Tygodniu Kodowania. Celem akcji jest propagowanie i promowanie nauki programowania wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Pokazanie korzyści, jakie płyną z nauki kodowania od najmłodszych lat.

W ramach tej akcji uczniowie klas 4-8 na lekcjach informatyki tworzyli własne gry m.in. w języku Scratch, a także wykonywali zadania i proste projekty na platformie code.org.
            Realizacja zadań przyniosła uczniom wiele satysfakcji i radości, a przede wszystkim pozwoliła rozwinąć umiejętność programowania.