• Mażoretka

• Wywiad z mażoretką Rozalią Rybarczyk, uczennicą Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Napachaniu.

Sylwia Kiejnich:  Od wielu lat organizowane są mistrzostwa mażoretek – Polski, Europy oraz świata . Wiem, że masz już swoje pierwsze sukcesy w tej dziedzinie. Opowiedz nam o nich i o tym, jak zaczęła się Twoja przygoda z tańcem mażoretkowym?

Rozalia Rybarczyk: Taniec  w Mażoretkach trenuję od sześciu lat i nie wyobrażam sobie bez niego życia.

Odniosłam wiele sukcesów, na przykład w maju 2021 r.  6 miejsce podczas Mistrzostw Polski Zachodniej w Górze w kategorii Pompon solo juniorki, a  we wrześniu 2021 r. we Wronkach na zawodach wirującej pałeczki zdobyłam pierwsze miejsce w kategorii Pompon mini formacja seniorki. Poznałam tam wiele wspaniałych dziewczyn z którymi spotykam się również chętnie po zajęciach.  Z mniejszych kategorii tanecznych tańczę mini formacje: pompon, baton oraz solówki i duety z pomponami.

S.K. Czy próby i treningi zabierają Ci dużo czasu?

R.R. Na treningi chodzę dwa,  trzy razy w tygodniu w zależności od dostępu do sali. Ćwiczę również codziennie w domu, ponieważ dwa treningi w ciągu tygodnia, to za mało. Codziennie rozciągam się oraz wykonuję akrobacje,  żeby być coraz lepszą w tym co robię.

S.K.  Skąd wywodzi się taniec mażoretkowy i jak się on zmieniał na przestrzeni lat?

R.R. Mażoretki, choć wywodzą się z Francji, największą popularność zyskały w Czechach i na Słowacji. To w tych krajach jest najwięcej grup mażoretkowych.

Kiedyś mażoretki prowadziły orkiestrę na paradzie. Teraz również to robimy, ale rzadziej. Często mamy występ połączony z koncertem orkiestry.  Od pewnego czasu organizowane są mistrzostwa  mażoretek, co ma wływ na rangę tego tańca. Obecnie mamy różne techniki tańca, zaczynając od klasycznego do bardziej zmodyfikowanego. Tańczymy z pomponami,  batonami, buławami oraz flagami. Mamy wiele akrobacji towarzyszących wykonywanym utworom, przez co  nie jest to  bezpieczny sport. W pomponach, aby zdobyć więcej punktów, musimy wyrzucić dziewczynę w powietrze. Potrzeba wtedy dużo koncentracji, wysiłku i wzajemnego zaufania do siebie.

S.K. Co wyróżnia ten rodzaj tańca?

R.R. Tańczymy z atrybutami.  Niewiele  tańców tak ma. Na różnych występach i podczas  mistrzostw tańczymy w kozakach i garsonkach. Tylko mażoretki tak tańczą.

S.K.  Jakie rekwizyty są nieodzownym elementem każdej mażoretki?

R.R. Są to: batony, pompony, flagi oraz bławy. Bez tego nie byłoby mażoretek.

S.K. Mażoretki są zawsze pięknie ubrane. Może powiesz nam kilka słów na temat waszych strojów, które nieraz zachwycają kolorami, krojem oraz oryginalnością?

R.R. Stroje są szczególnie ważne na mistrzostwach. Jest 6 leveli  trudów wykonania w tańcu. Na pierwszym levelu trzeba założyć garsonki oraz kozaki. Dotyczy to  formacji klasycznych,  natomiast w pomponach nie wolno mieć ani sukienek ani spódniczek. Jest to niedozwolone. Osobiście tańczę duet z pomponami i mam w nim body z krótkimi spodenkami tak, jak ma większość dziewczyn w pomponach.

S.K. Czasem mażoretki mylone są z twirlingerkami lub  z tamburmajorkami. Na czym polega różnica?

R.R. Mażoretki zajmują się tańcem z elementami twirlingu natomiast twirlingerki robią tylko twirlingi batonem. Tamburmajorki to dziewczęta, które tańczą z bławami. Najczęściej tańczą przed orkiestrami i  do muzyki klasycznej.

S.K. Jakie cechy powinna mieć dziewczyna chcąca zostać mażoretką? Czy jest to dziedzina dla każdego?

R.R. Każdy może spróbować tej dyscypliny. Dziewczyny, które  osiągają najwięcej sukcesów to takie, które: są pewne siebie, pamiętają każdy układ, nie boją się porażki, poprawiają błędy, które popełniają.

S.K. Rozalio, kończysz w tym roku ósmą klasę. Przed Tobą nowe wybory życiowe. Wiem, że zamierzasz uczyć  się w liceum i marzysz o tym, aby dostać się do klasy o profilu taneczno-teatralnym z tańcem współczesnym lub o profilu tanecznym. Jako społeczność szkolna tego Tobie  życzymy.  Powodzenia!

rozmawiała Sylwia Kiejnich